31 Մարտ 2021 - 06:49 AMT
«Իմ քայլի» նախընտրական շտաբը ղեկավարելու է ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանը։ Այդ մասին ասել է վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արսեն Թորոսյանը, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան։
«Որոշված է, որ նախընտրական շտաբը համակարգելու է չորս հոգի` ես, Ռոմանոս Պետրոսյանը, Արայիկ Հարությունյանը, Սուրեն Պապիկյանը։ Պապիկյանը կլինի գլխավոր համակարգողը, կարելի է ասել` շտաբի պետը», – ասել է Թորոսյանը։
Նրա խոսքով` Փաշինյանը հրաժարական է տալու ապրիլի 20-ից մայիսի 5-ն ընկած ժամանակահատվածում։ Սակայն դրանից հետո էլ նա լինելու է վարչապետի պաշտոնակատար, գործող կառավարությունն էլ շարունակելու է իր աշխատանքը մինչև նորի ձևավորումը։
«Այժմ ընտրությունները լավագույնս բխում են երկրի շահերից, քաղաքական լարվածությունը թուլացնելու միջոց են», – շեշտել է նա։
Հարցին, թե արդյոք Փաշինյանի մարզային այցերը նախընտրական քարոզարշավի մաս չեն՝ Թորոսյանն ասել է, որ վարչապետն ի պաշտոնե պարտավոր է լինել այնտեղ, որտեղ խնդիրներ կան, խոսել քաղաքացիների հետ։
«Մեկ տարի նման հանդիպումներ չենք արել` պայմանավորված կորոնավիրուսով և պատերազմով»,- բացատրել է նա։
Թորոսյանի խոսքով` վարչական ռեսուրս կիրառելը քննադատելի է, և վարչապետը նման բան չի անում։
Մարտի 18-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ հունիսի 20-ին Հայաստանում կանցկացվեն խորհրդարանական արտահերթ ընտրություններ։

31 Март 2021 - 07:17 AMT
Предвыборный штаб правящей в Армении партии «Гражданский договор» возглавит министр территориального управления и инфраструктур РА Сурен Папикян. Об этом заявил руководитель аппарата премьер-министра Армении Арсен Торосян, пишет Sputnik Армения.
Координировать работу штаба будут Торосян, министр окружающей среды Романос Петросян и главный советник премьера Араик Арутюнян.
Что касается сроков отставки премьера с целью последующего роспуска Национального собрания и проведения досрочных выборов, то Торосян указал период между 20 апреля и 5 мая. Этот срок предусмотрен законодательством.
На вопрос о том, является ли решение о проведении выборов бесповоротным, глава аппарата ответил положительно. По его словам, принято политическое решение, оно обсуждалось с парламентскими и некоторыми внепарламентскими силами, и проведение выборов исходит из интересов страны.
«Это инструмент ослабления политической напряженности и возвращения страны в русло стабильного развития. Нужно сделать все, чтобы принцип формирования власти народом четко действовал, как он действовал на выборах 2018 года», — добавил Торосян.