6 Ապրիլ 2021 - 07:26 AMT
Փաշինյան․ ՀՀ-ն միտված է ՌԴ հետ ռազմատեխնիկական երկարաժամկետ գործակցության և շահագրգիռ ՍՈւ-30-ներ գնելու
Հայաստանը միտված է Ռուսաստանի հետ լայն և երկարաժամկետ ռազմատեխնիկական գործակցության։ Այդ մասին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է Interfax-ին հարցազրույցում։
Նա նշել է, որ դա բխում է երկու պետության երկարաժամկետ ռազմավարական շահերից։
«Հաշվի առնելով, որ ՀՀ տարածքում գործում է հայ-ռուսական երկու խմբավորում (ըստ միջպետական երկկողմ համաձայնագրերի) ՝ Միավորված ուժերի խմբավորումը և Միացյալ տարածաշրջանային հակաօդային պաշտպանության համակարգը Հավաքական անվտանգության կովկասյան տարածաշրջանում։ Բացի այդ, երկու երկիրը ՀԱՊԿ անդամ են և պարզ է, որ Հայաստանը չափազանց շահագրգռված է Ռուսաստանից մատակարարումներով՝ ունենալու համար արդիական և համատեղելի զենք և զինամթերք՝ առաջին հերթին ՌԴ, ինչպես նաև և ՀԱՊԿ այլ դաշնակիցների հետ», – ասել է վարչապետը։
Ըստ Փաշինյանի՝ Երևանը շահագրգռված է, որ զենքն ու զինամթերքը ՀՀ առաքվի նույն կոմպլեկտացիայով, ինչ ՌԴ ԶՈւ համար։
Փաշինյանը դրական է պատասխանել այն հարցին, թե մտադիր է արդյոք Հայաստանը շարունակել ՍՈւ-30ՍՄ կործանիչներ և այդ ինքնաթիռների համար սպառազինություն գնել։
«Դրանք ժամանակակից բազմաֆունկցիոնալ կործանիչներ են, և դրանց գնումը նախատեսված է ինչպես մեր երկկողմ պայմանագրային փաստաթղթերով, այնպես էլ ազգային ԶՈւ զարգացման ծրագրով»,- ասել է վարչապետը։
Փաշինյանը չի ցանկացել խոսել ֆինանսավորման աղբյուրների մասին՝ հաստատելով, որ ընթացիկ վարկային պարտավորությունները կկատարվեն պատշաճ և ժամանակին։
Փաշինյանն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ «պատերազմի ընթացքում մենք չէինք հասցրել ձեռք բերել այն անհրաժեշտ բոլոր աքսեսուարները, հրթիռները», որոնք հնարավորություն կտային ՍՈւ-30-ները զենքը կիրառել իր նշանակությամբ և հզորությամբ։ «ՍՈւ-30 ինքնաթիռները Հայաստան են եկել 2020 թվականի մայիսին, և այո՛, իրականացրել են վարժական թռիչքներ, և օգտագործել են հրթիռներ, որոնք նախկինում Հայաստանի զինանոցում արդեն իսկ եղած են եղել»,-ասել էր նա։

6 Апрель 2021 - 07:05 AMT
Армения ориентирована на широкое и долгосрочное военно-техническое сотрудничество с Российской Федерацией, что вытекает из долгосрочных стратегических интересов двух государств. Об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян в интервью «Интерфаксу».
На вопрос, планирует ли Армения продолжить закупки российского оружия, в частности, истребителей Су-30СМ и вооружения для этих самолетов, премьер ответил: «Касательно указанного вами типа самолетов также отвечу утвердительно, поскольку это современные многофункциональные истребители, и их закуп предусмотрен как нашими двусторонними контрактно-договорными документами, так и программой развития национальных Вооруженных сил».
«Принимая во внимание, что на территории Армении созданы и функционируют в соответствии с межгосударственными двусторонними соглашениями две армяно-российские группировки – Объединенная группировка войск (сил) и Объединенная региональная система противовоздушной обороны в Кавказском регионе коллективной безопасности, и, кроме того, обе страны являются государствами-членами ОДКБ, в формате которой также созданы войска (коллективные силы) и объединенные группировки, понятно, что Армения крайне заинтересована в поставках из России, чтобы иметь современное и совместимое, прежде всего, с Российской Федерацией и другими союзниками по ОДКБ, вооружение и боеприпасы», – отметил он.
«По этим же причинам, мы также заинтересованы в том, чтобы поставки в Армению вооружения и боеприпасов осуществлялись бы в той же комплектации, что и для Вооруженных сил Российской Федерации», – заявил Пашинян.
Он также отметил, что решения по вопросам нового российского кредита на покупку вооружения и потребностям Еревана будут приняты в зависимости от результатов реформы армии, которую страна на данный момент проводит.
«Не вижу смысла на данном этапе обсуждать источники и структуру финансирования в отрыве от целей и задач, которые предопределятся в процессе реформы армии. Что касается текущих кредитных обязательств, то, естественно, они будут обслуживаться должным образом и в установленные сроки», – заявил премьер Армении.
В июле 2020 года Пашинян заявил, что в ходе тренировочных полетов Су-30 СМ «успешно применены ракеты класса «воздух-земля», все цели сбиты». 20 марта 2021 года он заявил, что приобретенные у России до войны в Карабахе самолеты Су-30СМ не имели боеприпасов, так как Армения не успела их закупить. После в сети появились фото армянских истребителей с ракетами класса «воздух-воздух».