6 Ապրիլ 2021 - 08:10 AMT
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Interfax-ին հարցազրույցում անդրադառնալով Թուրքիայի հետ հարաբերություններին, ասել է, որ այդ երկիրը պետք է փոխի ՀՀ հանդեպ իր ագրեսիվ քաղաքականությունը։
Պատասխանելով հարցին, թե որքանով է տնտեսական կապերի հաստատումը տարածաշրջանում կախված քաղաքական գործոնից, մասնավորապես՝ Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորումից՝ Փաշինյանը հիշեցրել է, որ Թուրքիան է միակողմանի փակել հայ-թուրքական սահմանը դեռևս 1993-ին։
«Հայաստանը միշտ հանդես է եկել առանց նախապայմանների Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման օգտին, սակայն Թուրքիան մերժում էր դա։ Անկարայի նման թշնամական քաղաքականությունը նոր ծավալ ստացավ Արցախի դեմ Ադրբեջանի 44-օրյա ագրեսիայի ժամանակ։ Մասնավորապես, Թուրքիան անմիջական ռազմաքաղաքական և ռազմատեխնիկական աջակցություն է ցուցաբերել Ադրբեջանին՝ նաև ահաբեկիչ գրոհայինների տեղափոխելով ղարաբաղյան հակամարտության գոտի։ Այդ համատեքստում տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատման և տնտեսական տեսքի վերականգնման համար անհրաժեշտ է, որ Թուրքիան փոխի ՀՀ հանդեպ այդ ագրեսիվ քաղաքականությունը»,- ասել է Փաշինյանը։
Ավելի վաղ Փաշինյանը, խոսելով տարածաշրջանում տիրող իրավիճակից, ասել է, որ ամենամեծ խնդիր միմյանց թշնամական ընկալումն է, որր հեշտ լուծվող հարց չէ, բայց դրա ճանապարհին առաջին քայլը կարող է լինել կոմունիկացիաների բացումը։
«Խնդիրն այն է, որ մեզ ընկալում են որպես թշնամի և մենք ընկալում ենք որպես թշնամի։ Քանզի մեզ ընկալում են որպես թշնամի, էնքան մենք ընկալում ենք որպես թշնամի։ Ինչքան մենք ընկալում ենք որպես թշնամի, էնքան մեզ ընկալում են որպես թշնամի։ Նույնիսկ շատ դժվար է գտնել մեկնարկային կետը, որից էս պրոցեսը սկսվել ա», – հայտարարել է Նիկոլ Փաշինյանը։

6 Апрель 2021 - 08:34 AMT
Турции необходимо изменить свою агрессивную политику в отношении Армении. Об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян в интервью «Интерфаксу».
«Хотел бы напомнить, что армяно-турецкая граница была в одностороннем порядке закрыта Турцией еще в 1993 году. Армения всегда выступала за нормализацию отношений с Турцией без предварительных условий, однако это отвергалось самой Турцией. Подобная враждебная политика Анкары получила новый размах в ходе 44-дневной агрессии Азербайджана против Арцаха (Нагорного Карабаха)», – заявил премьер.
Он напомнил, что в ходе недавней войны в Нагорном Карабахе Турция оказала Азербайджану прямую военно-политическую и военно-техническую поддержку, перебросив также в зону нагорно-карабахского конфликта иностранных вооруженных боевиков-террористов.
«В этом контексте, для установления прочного мира и восстановления экономического облика в регионе, Турции необходимо изменить данную агрессивную политику в отношении Армении», – подчеркнул Пашинян.
Ранее в ходе посещения Араратской области премьер-министр Никол Пашинян заявил, что долгосрочной программой Армении должна стать не война, а мир: «Если у нас в регионе есть многочисленные враги, то это означает, что мы являемся врагами для многих в регионе».