Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը, անդրադառնալով Սյունիքում տեղի ունեցած միջադեպին, ֆեյսբուքյան իր էջում հայտարարել է, որ Ադրբեջանցի զինվորականների կողմից քաղաքացիական մեքենայի ուղղությամբ քարեր նետելը հաստատում է անվտանգության գոտու հրատապ անհրաժեշտությունը։
Ապրիլի 6-ի առավոտյան ժամը 4:00-5:00-ի սահմաններում Կապան – Երևան միջպետական ճանապարհի Դավիթ Բեկ-Շուռնուխ գյուղերի հատվածում տեղակայված ադրբեջանցի զինվորականները քարեր են նետել հայկական պետհամարանիշով մեքենայի ուղղությամբ:
Տեղեկությունների հրապարակումից անմիջապես հետո ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը նախաձեռնել է փաստահավաք աշխատանք՝ իր աշխատակազմի Սյունիքի ստորաբաժանման ներգրավմամբ: Այդ աշխատանքների շրջանակում Դավիթ Բեկ-Շուռնուխ գյուղերի միջև ճանապարհի միջադեպի հատվածի ուսումնասիրությունը հաստատել է, որ անմիջապես այդ վայրում տեղակայված են ադրբեջանական զինվորականներ:
Միջադեպի մասին տեղեկությունը ՄԻՊ-ին հաստատել է Կապանի ղեկավարը և նշել, որ մեքենան եղել է քաղաքացիական` ուղևորներով, հայաստանյան համարանիշով:
«Տեղի ունեցածն ակնհայտորեն վկայում է ՀՀ քաղաքացիների՝ Սահմանադրությամբ ամրագրված և միջազգայնորեն ճանաչված իրավունքների համար իրական սպառնալիքի մասին: Խոսքը վերաբերում է մարդկանց կյանքի, ֆիզիկական և հոգեկան անձեռնմխելիության, սեփականության և կենսական կարևորության այլ իրավունքների:
Այս միջադեպի վերաբերյալ տեղեկություններն ակնհայտորեն հիմնավորում են Մարդու իրավունքների պաշտպանի հայեցակարգն այն մասին, որ ՀՀ քաղաքացիների իրավունքները երաշխավորելու նպատակով Սյունիքում պետք է լինի անվտանգության գոտի»,-ասվում է գրառման մեջ։
ՄԻՊ-ը հավելել է, որ Սյունիքի մարզի գյուղերի հարևանությամբ և համայնքների միջև ճանապարհներին ադրբեջանական զինվորականներ, ցուցանակներ ու դրոշներ չպետք է լինեն:
Արման Թաթոյանն ավելի վաղ հայտարարել է, որ Սյունիքի մարզում բնակիչների իրավունքների երաշխավորման նպատակով պետք է ստեղծվի անվտանգության ապառազմականացված գոտի։Նա նշել էր, որ Ադրբեջանը շարունակում է կրակոցները հայկական մի շարք գյուղերի ուղղությամբ, ուսումնասիրել են այն զինատեսակները, որոնցով առավելապես կրակում են ադրբեջանցիները: Թաթոյանն ընդգծել է, որ սահմանների որոշման գործընթացի հիմքում պետք է լինեն կարևորագույն սկզբունքներ՝ իրավունքի գերակայություն, ժողովրդավարություն և մարդու իրավունքներ:

Забрасывание камнями гражданского автомобиля с армянскими номерами в Сюникской области Армении со стороны азербайджанских военных подтверждает острую необходимость создания зоны безопасности. Об этом написал на своей странице в Facebook защитник прав человека Армении Арман Татоян.
Ранее стало известно, что на отрезке дороги Давид-Бек Шурнух, на межгосударственной трассе Капан-Ереван азербайджанские солдаты бросали камни в гражданский автомобиль с армянским номерным знаком.
Сразу после публикации информации омбудсмен РА инициировал работу по сбору фактов с привлечением Сюникского подразделения аппарата Защитника. В рамках этой работы исследование участка между селами Давид Бек-Шурнух подтвердило, что на этом месте дислоцировались азербайджанские войска.
Информацию об инциденте омбудсмену подтвердил глава общины Капана, отметив, что это был гражданский автомобиль с пассажирами и армянским номерным знаком.
Татоян подчеркивает, что случившееся ясно свидетельствует о реальной угрозе правам граждан Республики Армения, закрепленным в Конституции и признанным на международном уровне.
«Это относится к правам людей на жизнь, физическую и психическую неприкосновенность, собственность и другие жизненно важные вопросы.
Информация об этом инциденте четко обосновывает концепцию Защитника прав человека о том, что в Сюнике должна быть зона безопасности, чтобы гарантировать права граждан Армении. На дорогах возле сел Сюникской области и между общинами не должно быть азербайджанских солдат, знаков или флагов», – заявил Татоян.
Информацию об этом инциденте он направит в международные структуры, а также включит в концепцию зоны безопасности.