7 Ապրիլ 2021 - 07:14 AMT
ԱՄՆ կառավարությունը Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) միջոցով հավելյալ $1 մլն է տրամադրում` կորոնավիրուսի դեմ Հայաստանում պատվաստման գործընթացին աջակցելու համար:
Այսպիսով, մինչ այժմ Հայաստանում համավարակի դեմ պայքարին ԱՄՆ ՄԶԳ տրամադրած ընդհանուր ֆինանսավորումը դառնում է $11 մլն-ից ավելի։
Այն ներառում է արտակարգ իրավիճակի համար նախատեսված ֆինանսավորում՝ առողջապահական հրատապ կարիքները բավարարելու, ինչպես նաև ժողովրդավարական զարգացման և տնտեսական աճի վրա համավարակի երկրորդային և երրորդային ազդեցությունները մեղմելու համար:
«Համաճարակի ամբողջ ընթացքում ԱՄՆ-ն գործակցել է Հայաստանի հետ՝ Covid-19-ի դեմ պայքարում: Այս նոր օժանդակության միջոցով մենք կշարունակենք աշխատել միասին` հաղթահարելու Covid-19-ը և նախապատրաստվելու հանրային առողջության հետագա սպառնալիքներին»,- հայտարարել է ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսին։
ՄԶԳ-ից նշում են նաև, որ համավարակի բռնկումից ի վեր ԱՄՆ-ն սերտորեն գործակցում է ՀՀ-ի հետ հանրային առողջության պահպանման համար։ Այդ գործակցությունը ներառում է լաբորատոր կարողությունների ամրապնդման և ծանր դեպքերի կառավարման ֆինանսավորում, հիմնական սարքավորումների ապահովում, աջակցություն խոցելի տնային տնտեսություններին և երեխաներին, Հայաստանի կառավարության ճգնաժամային հաղորդակցության խթանում, արտակարգ իրավիճակների պատրաստվածության և արձագանքի ուժեղացում։

Правительство США предоставит Армении $1 млн через Агентство по международному развитию (USAID) для оказания содействия стране в борьбе против Covid-19. Об этом сообщает USAID.
USAID выделяет Армении эти финансовые средства для оказания содействия и для эффективной вакцинации против Covid-19.
На сегодняшний день USAID предоставил Армении более $11 млн на борьбу с Covid-19. Эта сумма включала финансирование необходимых потребностей в области здравоохранения, была направлена на смягчение вторичных и третичных последствий эпидемии в целях демократического развития и экономического роста.
«На протяжении всей эпидемии США сотрудничали с Арменией в борьбе против Covid-19. Путем этого нового содействия мы продолжим работать вместе, чтобы преодолеть Covid-19 и готовиться к будущим угрозам общественного здоровья», – отметила посол США в Армении Линн Трейси.
Сообщается, что это сотрудничество, посредством предоставления грантов, включает в себя укрепление лабораторных возможностей и финансирование управления тяжелыми случаями, обеспечение основного оборудования, содействие уязвимым семьям и детям, стимулирование кризисной коммуникации правительства Армении, усиление готовности и реакции на чрезвычайные ситуации, а также стимулирование устойчивости малого бизнеса, гражданского общества и СМИ.