Արցախում 9000 ընտանիք չունի մշտական բնակության վայր։ Այդ մասին ասել է ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Մեսրոպ Առաքելյանը՝ հավելելով, որ դեռ մի քանի հարյուր կացարան է կառուցվել, առաջիկա ծրագիրը նախատեսված է երեք տարվա համար։
Առաքելյանն ասել է, որ նոր բնակելի տներ են կառուցվում Արցախի գյուղական այն համայնքներում, որոնք ունեն հնարավոր ենթակառուցվածքներ և կարող են ավելի շատ բնակիչների սպասարկել, քան ներկայումս են բնակվում, տեղեկացնում է Pastinfo-ն։
Նախարարը նշել է, որ բնակելի տների կառուցման համար ֆինանսեր են ուղղվելու և «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամից, և պետբյուջեից։
«Այս պահին ընդհանուր բյուջեն նախանշվել է 110 մլրդ դրամ, որից 52 միլիարդը տրամադրվելու է բյուջեից»,- ասել է Առաքելյանը։
Ավելի վաղ Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հայտարարել էր, որ մոտ 4000 տուն կառուցելու նախնական նախագծեր, որոշակի աշխատանքներ, պլանավորում արդեն կատարված է, և առաջիկա ամիսների ընթացքում ևս 2000 տուն կառուցելու նախագծեր կմշակվեն։

7 Апрель 2021 - 14:55 AMT
9000 семей в Республике Арцах (Нагорном Карабахе) не имеют постоянного места жительства. Об этом сообщил министр труда и социальных вопросов Армении Месроп Аракелян, добавив, что построено пока несколько сотен мест проживания, предстоящая программа рассчитана на три года.
Аракелян сказал, что в тех сельских общинах Арцаха, которые могут приютить большее количество жителей, чем там сейчас живет, строятся новые дома, пишет Pastinfo.
Министр отметил, что средства будут на строительство жилых домов направлены из Всеармянского фонда «Айастан» и государственного бюджета.
«На данный момент общий бюджет составляет 110 миллиардов драмов, из которых 52 миллиарда будут предоставлены из бюджета», – сказал Аракелян.
Ранее президент Арцаха Араик Арутюнян заявил, что планируется построить около 4 тысяч домов, определенные работы, планирование уже выполнены, а планы по строительству 2 тысяч домов будут проработаны в ближайшие месяцы.