8 Ապրիլ 2021 - 06:42 AMT
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Մոսկվայում «Հայ իրավաբանների ասոցիացայի» մի քանի տասնյակ անդամների հետ հանդիպմանը հայտարարել է, որ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ պայմանավորվել են գերիների մասով իրականացնել էլ ավելի ինտենսիվ աշխատանքներ:
Ապրիլի 7-ին Մոսկվայում տեղի է ունեցել Փաշինյանի և Պուտինի հանդիպումը։ Քննարկվել են հայ-ռուսական օրակարգի, ինչպես նաև տարածաշրջանային խնդիրներ։
Կառավարության ղեկավարը շեշտել է, որ գերիների վերադարձի ապահովման հարցում լիարժեք ըմբռնում ունեն ՌԴ նախագահի հետ և այս ուղղությամբ ևս պայմանավորվածությունն անմնացորդ իրականացնելու կարծիքները համընկնում են:
Փաշինյանը նշել է, որ Պուտինի հետ երեքուկես ժամվա ընթացքում գործնականում քննարկել են օրակարգի բոլոր հարցերն ու նրբությունները:
«Կարող եմ ասել, որ ընդհանուր առմամբ շատ գոհ եմ հանդիպման արդյունքներից: Քննարկեցինք մեր երկկողմ օրակարգի բոլոր հարցերը, անդրադարձանք տարածաշրջանային, նույնիսկ միջազգային հարաբերությունների հարցերին:
Հանդիպումն անցավ արդյունավետ, փաստաթուղթ չենք ստորագրել, բայց խոսել ենք մի շարք փաստաթղթերի մասին, այդ թվում` անվտանգային ոլորտի, նախկինում ստորագրված փաստաթղթերրի հետագա իրագործման: Չնայած այդ փաստաթղթերը կամ համաձայնություններն իրագործվում են նաև այսօր: Գիտեք, որ ունենք հայ-ռուսական համատեղ զորախմբի մասին համաձայնագիր և համաձայնություն` տարածաշրջանային հակաօդային պաշտպանության ընդհանուր համակարգի մասին, որոնք գործում են»,- ասել է վարչապետը` ավելացնելով, որ ՌԴ նախագահի հետ քննարկել են նոր իրավիճակում այդ համաձայնագրերի դրույթների իրագործման կոնկրետ պլանի և մեխանիզմների վերաբերյալ հարցեր:
Վարչապետը, նշելով, որ պատերազմից հետո օրակարգի կարևորագույն հարցերից մեկը բանակի, զինված ուժերի բարեփոխումն է, որն իրականացվում է ՌԴ գործընկերների աջակցությամբ, ասել է, որ դա եղել է քննարկման կարևորագույն հարցերից մեկը:
«Իհարկե, քննարկել ենք նաև գերիների վերադարձի հետ կապված իրավիճակը, տարածաշրջանային կոմունիկացիաների շուրջ քննարկումների օրակարգը, թե այս պահի դրությամբ ինչ արդյունքներ ունենք, ինչ ուղղությամբ պետք է շարժվենք, որտեղ է, որ ունենք լիարժեք համընկնող տեսակետներ, որտեղ է, որ պետք է տեսակետները նույնականացնելու ուղղությամբ աշխատենք։
Այնպես որ, այսօրվա քննարկումը շատ արդյունավետ եմ համարում: Մի բան ակնհայտ է` հայ-ռուսական հարաբերությունների բնույթը ռազմավարական է և այդ ռազմավարական համագործակցությանը պետք է ավելի մեծ խորություն հաղորդել` նաև հաշվի առնելով արդի մարտահրավերներն ու այն իրավիճակները, որ մենք ունենք»,- ընդգծել է Փաշինյանը:
Հանդիպման ընթացքում վարչապետը պատասխանել է հանդիպման մասնակիցներին հետաքրքրող մի շարք հարցերի, որոնք վերաբերել են Արցախի դեմ սանձազերծված պատերազմին, դրանից հետո ստեղծված իրավիճակին, ՀՀ կառավարության կողմից պատերազմից տուժած արցախահայությանը ցուցաբերվող օժանդակությանը, ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացին, տարածաշրջանային իրավիճակին, Հայաստանի ներքաղաքական իրավիճակին, առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններին, Սփյուռքի ներուժի լիարժեք իրացման հնարավորություններին, այն ինստիտուցիոնալ հիմքերի վրա դնելու համատեքստում և այլ թեմաների:

8 Апрель 2021 - 07:15 AMT
Премьер-министр Армении Никол Пашинян очень доволен результатами встречи с российским президентом Владимиром Путиным. Об этом он заявил на встрече с несколькими десятками членов Ассоциации армянских юристов.
По его словам, в ходе встречи, которая длилась 3.5 часа, удалось обсудить практически все вопросы и нюансы повестки.
«Могу сказать, что в целом очень доволен результатами встречи. Конечно, с президентом России установились очень открытые отношения, особенно в последние месяцы, отношения приобрели прямой характер. Сегодня мы обсудили все вопросы нашей двусторонней повестки дня, затронули вопросы региональных и даже международных отношений.
Встреча была продуктивной, мы не подписали документов, но поговорили о ряде документов, в том числе в сфере безопасности, о дальнейшей реализации подписанных ранее документов. Хотя эти документы или соглашения реализуются и сегодня. Вы знаете, что у нас есть соглашение о совместной армяно-российской военной группировке и соглашение об общей региональной системе ПВО, и эти соглашения действуют», – сказал премьер-министр, добавив, что с президентом РФ обсуждены конкретный план и механизмы реализации положений этих соглашений в новых реалиях.
Пашинян отметил, что одним из важнейших вопросов повестки после войны в Нагорном Карабахе является реформа армии и вооруженных сил, которую армянская сторона реализует «при поддержке наших российских партнеров».
«Это был один из ключевых вопросов нашего обсуждения. Конечно, мы обсудили ситуацию с возвращением пленных, региональные коммуникации, какие результаты мы имеем на данный момент, в каком направлении нам нужно двигаться, где у нас полностью совпадают взгляды, где мы должны работать, чтобы эти взгляд совпали. Так что считаю сегодняшнее обсуждение очень продуктивным. Повестка наших дискуссий настолько обширна, что я могу что-то упустить, но обязательно вернусь к этому в будущем. Ясно одно: армяно-российские отношения носят стратегический характер, этому стратегическому сотрудничеству следует придать более глубокий характер, с учетом текущих вызовов и ситуаций, которые у нас есть», – отметил Пашинян.
Отвечая на вопрос о возвращении пленных, Пашинян подчеркнул необходимость полного выполнения 8-го пункта трехстороннего заявления от 10 ноября 2020 года. По его словам, в этом вопросе у него полное понимание с Путиным. Он заявил, что с президентом России была достигнута договоренность о проведении еще более интенсивной работы по этому вопросу.
В ходе встречи премьер-министр ответил на ряд вопросов, интересующих участников встречи, которые касались развязанной против Арцаха войны, послевоенной ситуации, оказываемой правительством Армении пострадавшим вследствие войны армянам Арцаха помощи, процесса урегулирования нагорно-карабахского конфликта, региональной ситуации, внутриполитической ситуации в Армении, предстоящих парламентских выборов, возможностей для полной реализации потенциала диаспоры, институционализации этих возможностей и других тем.