9 Ապրիլ 2021 - 08:20 AMT
Ապրիլի 19-ին մեկնարկող՝ Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի նստաշրջանում հայկական պատվիրակության անդամների հիմնական խնդիրն Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող հայ գերիների հարցի բարձրացումն է՝ հնարավոր բոլոր ձևաչափերում, հայտնել են ԵԽԽՎ հայական պատվիրակության անդամ պատգամավորները, փոխանցում է Armenpress-ը։
«Բնականաբար թիվ մեկ խնդիրը շարունակելու է մնալ գերիների հիմնահարցի բարձրացումը տարբեր հնարավոր ձևաչափերով՝ և՛ լիագումար նիստի, և՛ հանձնաժողովների նիստերի շրջանակում, և՛ քաղաքական խմբերում: Կարևոր խնդիրներից են նաև Ադրբեջանի կողմից հայկական մշակութային ժառանգության նկատմամբ իրականացվող ոտնձգությունները, որոնք նորություն չեն, բայց շատ հստակ մշակված քաղաքականության շարունակությունն են»,-ասել է «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Տաթևիկ Հայրապետյանը:
Հիբրիդային ձևաչափով անցկացվելիք նստաշրջանին հայկական պատվիրակությունն ամբողջ կազմով ֆիզիկապես ներկա կլինի Ստրասբուրգում:
«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանի խոսքով՝ միանշանակ հնարավոր է ԵԽԽՎ հարթակում մեծացնել Ադրբեջանի վրա ճնշումը՝ ռազմագերիների հարցով:
«Եվ մենք ամեն ինչ պետք է անենք՝ ԵԽԽՎ հարթակում Ադրբեջանի վրա միջազգային ճնշումը մեծացնելու, որովհետև Ադրբեջանը պարտավոր է կատարել Ժնևի երրորդ կոնվենցիայի դրույթները, որը ենթադրում է ռազմագերիների և բոլոր գերեվարված անձանց վերադարձ՝ եռակողմ հայտարարության ստորագրումից հետո: Սակայն Ադրբեջանը համառորեն չի անում դա»,-ասել է Զոհրաբյանը:
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանի կարծիքով՝ ԵԽԽՎ-ն այս պահին միակ հարթակն է մնացել, որտեղ հարցը ազդեցիկ ձևով ներկայացվում է:
«ԵԽԽՎ-ն միակ մարմինն է, որտեղ ներկայացված են 47 երկրի ազգային խորհրդարաններ, մարդիկ, որոնք իրենց երկրի ներսում ազդեցություն ունեն պետական օրակարգի վրա: Դրա համար այդ մարդկանց վրա լոբբինգ անելն ազդում է 47 անդամ պետության արտաքին քաղաքականության վրա»,-ասել է պատգամավորը:
Ադրբեջանը հայտարարում է, որ հայ գերիներ իր տարածքում չկան, այդ երկիրը պաշտոնական մակարդակով «ահաբեկչ» է, որակում հայ զինծառայողներին։ Ապրիլի 8-ին Հայաստանում նախապես հայտարարված ռազմագերիների վերադարձը հետաձգվել էր։ Ավելի ուշ փոխվարչապետ Ավինյանի գրասենյակը հայտարարել էր, որ գերիների վերադարձ չի հաջողվել կազմակերպել։

На предстоящей сессии Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ), которая начнется 19 апреля, основной задачей членов армянской делегации – депутатов Национального собрания Армении – будет привлечение внимания к вопросу незаконно удерживаемых в Азербайджане армянских военнопленных во всех возможных форматах. Следующим приоритетным вопросом является вандализм, проявляемый Азербайджаном в отношении армянского культурного наследия на территориях, подконтрольных Азербайджану, пишет «Арменпресс».
«Очевидно, что вопросом номер один по-прежнему будет вопрос о пленных во всех возможных форматах, в рамках пленарного заседания, в рамках заседаний комиссий и в политических группах. Следующий приоритетный вопрос – посягательство Азербайджана на армянское культурное наследие, что не ново, а является продолжением очень четкой политики. Этот вопрос также будет в центре нашего внимания», – сказала Татевик Айрапетян, член правящей фракции «Мой шаг».
Вся армянская делегация физически будет присутствовать на заседании в Страсбурге, которое пройдет в гибридном формате. Члены делегации заверяют, что постараются максимально использовать эти 4 дня для представления ситуации, вызванной войной, ожидая соответствующих оценок политики, проводимой Азербайджаном. Члены делегации ведут подготовительные работы для достижения желаемого результата. Как всегда, и на этот раз в рамках сессии состоятся как формальные, так и неформальные встречи с депутатами разных стран.
Наира Зограбян из «Процветающей Армении» убеждена, что на трибуне ПАСЕ, возможно усиление давления на Азербайджан по вопросу о военнопленных. «И мы должны сделать все возможное, чтобы усилить международное давление на Азербайджан в ПАСЕ, потому что Азербайджан после подписания трехстороннего заявления обязан выполнять положения Третьей конвенции, которая предполагает возвращение всех военнопленных. Но Азербайджан упорно не делает этого», – заявила Зограбян.
Глава фракции «Просвещенная Армения» Эдмон Марукян заверил, что они сделают все, чтобы вопрос пленных стал предметом обсуждения, но в какой именно мере станет ясно только 19 апреля.
По словам Марукяна, ПАСЕ в настоящее время является единственной площадкой, где вопрос представлен в форме, имеющей влияние.
Хотя пункт 8 совместного заявления руководителей Армении, России и Азербайджана от 10 ноября 2020 года непосредственно подчеркивает обмен военнопленными, заложниками, другими задержанными и телами погибших, но Азербайджан искусственно затягивает этот процесс, не возвращая армянских военнопленных и гражданских лиц, попавших в плен.