Պաշտպանության նախարարության մոտ ուղղաթիռ է բերվել՝ գիշերը ՊՆ-ում անցկացրած անձնակազմին դուրս բերելու համար:
Իրավիճակը լարվում է՝ ցուցարարները փորձել են կոտրել ՊՆ-ի դարպասները, տեղեկացնում է «Առավոտը»։
Անհետ կորածների ծնողներն ապրիլի 8-ի առավոտից շրջափակել էին Պաշտպանության նախարարությունը: Կեսգիշերին նրանց էին միացել նաև գերեվարվածների ծնողները:
ՊՆ-ի մոտ հսկայական ոստիկանական ուժեր են կենտրոնացվել: ՊՆ-ում է նաև ոստիկանապետ Վահե Ղազարյանը: Մինչ նախարարության շենք մտնելը՝ նա զրուցել է անհետ կորածների ծնողների հետ:
ՊՆ են եկել նաև պատգամավորներ՝ «Իմ քայլը» լքած Սոֆյա Հովսեփյանը և «Իմ քայլը» ներկայացնող Նարեկ Մկրտչյանը: Նրանք ցուցարարներին փոխանցել են, որ ՊՆ ներկայացուցիչները պատրաստ են իրենց պատվիրակությանն ընդունել ՊՆ-ի դահլիճում: Ցուցարարները հրաժարվել են՝ պահանջելով, որ Պաշտպանության նախարարը կամ ԳՇ պետն իրենք դուրս գան ցուցարարների մոտ:
ՊՆ դրոնը վերևից նկարում է ցույցը, իսկ շենքում այս պահին խորհրդակցություն է ընթանում:
Անհետ կորած զինծառայողի հարազատ Արսեն Ղուկասյանը ֆեյսբուքյան եթերում ասել էր, որ մեկ օր է ՊՆ շենքի մոտ են, սակայն ոչ ԳՇ պետն է իրենց մոտեցել, ոչ էլ նախարարը։«Դուք քայլեր արեցիք, որոնք ձեզ երբեք չեն ներվելու: Ով որ այս երկրում առհամարում է զոհված և անհետ կորած զինծառայողների հարազատներին, ինքն այս երկրի կողմից այնպես կարհամարհվի, որ կմղկտաք»,-ասել է Արսեն Ղուկասյանը։

9 Апрель 2021 - 14:26 AMT
Сотрудников Минобороны Армении эвакуируют из здания министерства в Ереване на вертолете, так как с 8 апреля выходы из здания заблокировали родственники пропавших без вести в ходе осенней войны в Нагорном Карабахе военнослужащих.
К зданию Минобороны РА стянуты также силы полиции. Ситуация продолжает оставаться напряженной. В ночь на 9 апреля к родственникам пропавших без вести присоединились также родственники находящихся в плену в Азербайджане.
В Минобороны также приехали депутаты Национального собрания Армении Софья Овсепян, покинувшая правящую фракцию «Мой шаг», и Нарек Мкртчян, представляющий «Мой шаг». Они заявили митингующим, что представители Минобороны готовы принять их делегацию. Протестующие отказались, потребовав, чтобы министр обороны или начальник Генштаба сами вышли к ним.
Вечером 8 апреля в Армении распространились официальные заявления о том, что ожидается возвращение группы армянских пленных из Азербайджана. Родственники пленных собрались у аэропорта «Эребуни», однако пленные не вернулись. Это разозлило их родственников, и они приняли решение направиться к зданию министерства обороны Армении, у которого еще с утра 8 апреля собрались на акцию родные пропавших без вести в ходе недавней войны в Карабахе армянских военнослужащих и перекрыли вход в здание.
В офисе вице-премьера Армении Тиграна Авиняна сообщили, что возвращение пленных, снова откладывается. 9 апреля командующий российским миротворческим контингентом в Нагорном Карабахе Рустам Мурадов заявил, что возвращения армянских пленных из Азербайджана запланировано не было.