Հայաստանում AstraZeneca պատվաստանույթի կիրառման ցուցումներում փոփոխություններ են եղել, ըստ այդմ՝ կիրառվել է տարիքային սահմանափակում, դրանով կպատվաստվեն 55 տարեկանից բարձր քաղաքացիները, հայտարարել է առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը, փոխանցում է Aysor.am-ը:
«Սպուտնիկ V»-ի դեպքում, նախարարի խոսքով, այդօրինակ սահմանափակումներ չկան, բայց Հայաստանում խմբաքանակն է սահմանափակ:
«Հետևաբար այդ պատվաստանյութով կպատվաստվեն 18-54 տարեկան բուժաշխատողները, մինչև 54 տարեկան քրոնիկ հիվանդները, մինչև 55 տարեկան սոցիալական խնամքի կենտրոնի բնակիչները և աշխատակցիները: Ցուցումները կվերանայվեն ժամանակի ընթացքում՝ «Սպուտնիկ V» նոր խմբաքանակների դեպքում», – նշել է նախարարը:
Ավանեսյանի խոսքով՝ Հայաստանում նշաձող է սահմանվել կորոնավիրուսի դեմ պատվաստել մինչև 700,000 քաղաքացու:
«AstraZeneca պատվաստանյութով պատվաստումներն ապրիլի 13-ից կսկսվեն մայրաքաղաքում, ապրիլի 14-ից՝ մարզերում: Մի քանի օր անց էլ պատվաստումներ կիրականացվեն «Սպուտնիկ V-ով», – ասել է նա:
Նախարարը նաև նշել է, որՀայաստանը Sputnik V պատվասատանյութի համատեղ արտադրություն կազմակերպելու համար ռուսական կողմի հետ բանակցություններ է վարում։
«Մեր գործընկերները Էկոնոմիկայի նախարարության հետ բանակցություններ են տանում Հայաստանում նման արտադրություն կազմակերպելու համար: Ես հույս ունեմ՝ մեր դեղագործական ընկերությունները, գնահատելով պատվաստանյութի արտադրության կարևորությունը, շահագրգռված կլինեն ներդրումներ անել և համատեղ արտադրություն բացել», – նշեց Ավանեսյանը:
Հայաստանում ապրիլի 12-ի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերը հասել են 203,327-ի։ Ընդհանուր առմամբ, կորոնավիրուսից մահվան 3753 դեպք կա, այլ պատճառով՝ 953։ Առողջացածների ընդհանուր թիվը 182,836 է։ Հայաստանում պատվաստումներն իրականացվում են կամավոր։

12 Апрель 2021 - 10:38 AMT
Учитывая существующие предостережения, в Армении принято решение, что препарат AstraZeneca против Covid-19 не будет применяться для вакцинации лиц, которым меньше 55 лет. Об этом 12 апреля на пресс-конференции заявила министр здравоохранения Армении Анаит Аванесян.
При этом она отметила, что возрастных ограничений для российского препарата «Спутник V» нет, пишет Aysor.am.
«Но принято решение, что этим препаратом будут вакцинированы медработники от 18 до 54 лет, лица с хроническими заболеваниями до 54 лет, жители социальных центров – до 54 лет», – сказала Аванесян.
Вакцинация препаратом AstraZeneca в Ереване начнется 13 апреля, в других городах – 14 апреля, а через несколько дней начнется вакцинация препаратом «Спутник V».
По словам министра, проводятся переговоры об организации совместного производства в Армении российской вакцины «Спутник V». При этом она отметила, что совместное производство подразумевает наличие соответствующих инфраструктур.
«Надеюсь, что фармакологические компании Армении, оценив важность совместного производства такой важной вакцины, будут заинтересованы в осуществлении инвестиций и создании инфраструктур», – сказала Аванесян.