ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի կողմից ենթադրյալ գաղտնի տեղեկություններ հրապարակելու վերաբերյալ Գլխավոր դատախազությունը դիմում է ուղարկել Ռազմական ոստիկանություն՝ սահմանված կարգով նյութեր նախապատրաստելու ու ընթացքը լուծելու: Այս մասին հայտնել է դատախազության հանրային կապերի բաժնի պետ Արևիկ Խաչատրյանը, տեղեկացնում է «Ազատություն» ռադիոկայանը։
Փետրվարին «Արմնյուզին» հարցազրույցում Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ 44-օրյա պատերազմի օրերին կառավարությունը, շրջանցելով ՊՆ-ին, զրահաբաճկոններ է գնել մի քանի անգամ բարձր գնով՝ 600 դոլարով։ Նա նաև ասել էր, թե իր օրոք ժամանակակից զինատեսակներ գնելու ծրագիր է հաստատվել՝ ֆինանսական հստակ աղբյուրներով։ Նա նշել է, որ ծրագրով նախատեսված էր մինչև 2024 թ․ 2500 անօդաչու թռչող սարք ձեռք բերել, հազարից ավելի ԱԹՍ-ներ՝ մինչև 2020-ը, նաև ՀՕՊ, սակայն Նիկոլ Փաշինյանի կառավարությունն այդ ծրագիրը փոխել է։
Սարգսյանի փաստաբան Ամրամ Մակինյանը հայտարարել է, որ դա ուղղորդված գործընթաց է։
«Ամբողջ գործընթացը գնահատում եմ որպես անհեթեթություն։ Սերժ Սարգսյանն առնվազն 20 տարի և ավելի պետական գաղտնիքի հետ առնչվելու փորձ ունի և շատ լավ գիտի` որն է տեղեկատվությունը, և որը՝ պետական գաղտնիքը։ Մի հռետորական հարց էլ ես բարձրացնեմ՝ երկու ամիս առաջ տված հարցազրույցի մասին նոր հիշեցի՞ն և տեղին չէ՞, որ դատախազությունը հիշի իմ երկրորդ հաղորդման մասին, որը ես ներկայացրել եմ նախաքննությանը, ընդհանրապես Քննչական կոմիտեի աշխատանքներին միջամտելու դեպքի առթիվ», – ասել է Մակինյանը։

13 Апрель 2021 - 08:46 AMT
Генпрокуратура Армении обратилась в военную полицию, чтобы проверить, не раскрыл ли экс-президент Армении Серж Саргсян секретные данные в ходе одного из интервью. Об этом сообщила глава отдела по общественным связям Аревик Хачатрян.
В феврале в ходе интервью на телеканале «Армньюз» Саргсян заявил, что в период его пребывания у власти была утверждена программа приобретения современных вооружений, в рамках которой планировалось приобретение до 2024 года 2500 беспилотников, а также систем ПВО. По словам Саргсяна, действующее правительство изменило данную программу.
Адвокат Саргсяна Амрам Макинян заявил, что это направленный процесс, пишет Радио Азатутюн.
«Я оцениваю весь процесс как чушь. У Сержа Саргсяна как минимум 20-летний опыт работы с государственными секретами, он очень хорошо знает, что такое информация, что такое государственная тайна. Я подниму один риторический вопрос: они только что вспомнили про интервью, которое было дано два месяца назад?» – сказал Макинян.