Մարտի 10-ին Երեւանում մեկնարկել է թվով երրորդ Հայ-իրանական կամուրջը, որը կազմակերպվել է Հայաստանի Գրողների միության եւ Հայաստանի ԻԻՀ դեսպանության մշակութային կենտրոնի կողմից: «Հայ-իրանական գրական կամուրջը» նպատակուղղված է երկու ժողովուրդներին միմյանց գրական ստեղծագործության հետ ծանոթացնելուն: Կլոր սեղանի մասնակիցները` երկու երկրների գրողները, երկու օրերի ընթացքում քննարկելու են համագործակցության խնդիրներն ու զարգացման հեռանկարները:
Հայաստանի Գրողների միության նախագահ Լեւոն Անանյանի խոսքով, արդեն համարյա քսան տարի է, ինչ Հայաստանի եւ Իրանի հարաբերությունները ակտիվ զարգանում են քաղաքական մակարդակով, բայց մինչ օրս մշակութային փոխհարաբերությունների զարգացման ուժեղ պակաս է զգացվում:
Հայ եւ իրանցի գրողների նախկին գրական հանդիպումները անցկացվել են Երեւանում 2004թ. եւ Սպահանում 2007թ.: Անցկացված հանդիպումների արդյունքում պարսկերեն են թարգմանվել զանազան դարաշրջանների հայ գրողների մի քանի աշխատանքներ` ներառյալ դրամատուրգ Կարինե Խոդիկյանի եւ Սուսաննա Հարությունյանի աշխատանքները: Հայերեն է թարգմանվել Ղուրանը, ինչպես նաեւ իրանական մի քանի գրողների աշխատանքներ, այդ թվում` իրանցի բանաստեղծուհի Փարվին Էթեսամիի եւ դրամատուրգ Չիստա Յասրեբիի աշխատանքները:

10 марта в Ереване стартовал третий по счету Армяно-иранский литературный мост, организованный Союзом писателей Армении и культурным центром при посольстве ИРИ в Армении. «Армяно-Иранский литературный мост» нацелен на ознакомление двух народов с литературным творчеством друг друга. Участники круглого стола – писатели двух стран, в течение двух дней будут обсуждать проблемы и перспективы развития сотрудничества.
По словам президента Союза писателей Армении Левона Ананяна, почти двадцать лет как активно развиваются отношения Армении и Ирана на политическом уровне, однако по сей день ощущается сильная нехватка развития культурных взаимоотношений.
Предыдущие литературные встречи армянских и иранских писателей проходили в Ереване в 2004 году и в Исфахане в 2007 году. В результате проведенных встреч на фарси были переведены несколько работ армянских писателей разных эпох, включая работы драматурга Карине Ходикян и Сусанны Арутюнян. На армянский язык был переведен Коран, а так же несколько работ иранских писателей, в том числе работы иранской поэтессы Парвин Этесами и драматурга Чисты Ясреби.