14 Ապրիլ 2021 - 08:19 AMT
Լեռնային Ղարաբաղի հարցով բանակցային գործընթացում սկզբունքային բան կա, որը երկար ժամանակ թաքցվել է ժողովրդից՝ ԼՂ կարգավորման Մադրիդյան տարբերակում միջանկյալ կարգավիճակի մասին կետ կա, Ադրբեջանը 2011-ից սկսած հրաժարվում է այդ մասին քննարկումներից, հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ հայկական կողմը բանակցությունների արդունքում պետք է հասներ նրան, որ միջնորդներն ադրբեջանական կողմին համոզեին ընդունել ԼՂ միջանկյալ կարգավիճակը, բայց «փաստն այն է, որ Ադրբեջանի այս դիրքորոշումը 2014-2015-ին ընդունվել է միջնոդրների կողմից»։
«2016-ի Ապրիլյան պատերազմից երկու ամիս առաջ միջնորդների կողմից հստակ առաջարկ է եղել, որ հայկական կողմը հրաժարվի միջանկյալ կարգավիճակի արձանագրման ձգտումներից։ Հայկական կողմը հրաժարվել է, երկու ամիս անց սկսել է Ապրիլյան պատերազմը, որը, ըստ էության, տարածքային կորուստների հանգամանքով, պիտի դառնար իմ նշած օրակարգի՝ միջանկայլ կարգավիճակից հրաժարումի պարտադրում»,- ասել է նա։
Վարչապետն ԱԺ-ում անդրադարձել է ԼՂ հարցով բանակցային գործընթացին, պատերազմի ընթացքում ու դրանից հետո կատարված իրադարձություններին։
Ընթերցեք նաև․ Փաշինյանը՝ բանակցային գործընթացի, իրեն թուրք գործակալ կոչելու և ՀՀ նախկին ղեկավարների խոսքերի մասին

14 Апрель 2021 - 09:17 AMT
В переговорном процессе по Нагорному Карабаху есть нечто принципиальное, что долгое время было скрыто от народа: в мадридской версии урегулирования конфликта есть пункт о временном статусе Карабаха, Азербайджан с 2011 года отказывается его обсуждать. Об этом заявил 14 апреля премьер-министр Армении Никол Пашинян в Национальном собрании РА.
По его словам, в результате переговоров армянская сторона должна была достичь того, что посредники убедили бы Азербайджан принять временный статус Нагорного Карабаха, но «факт в том, что эта позиция Азербайджана была принята посредниками в 2014-2015 годах».
«За два месяца до апрельской войны 2016 года посредники четко предложили армянской стороне отказаться от своих стремлений зарегистрировать временный статус. Армянская сторона отказалась. А через два месяца разразилась апрельская война, которая, собственно, из-за территориальных потерь должна была вынудить армянскую сторону отказаться от упомянутой мною повестки – промежуточного статуса», – сказал Пашинян.
2 апреля 2016 года в Нагорном Карабахе вспыхнула война. Боевые действия продлились 4 дня и завершились 5 апреля подписанием соглашения о прекращении огня.