10 Մարտ 2009 - 20:15 AMT
Եվրահաձնաժողովy 3 միլիոն եվրո է տրամադրել Հայաստանին Պարենային ապահովության ծրագրի շրջանակներում: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ին են հաղորդել Հայաստանում Եվրահանձնաժողովի պատվիրակությունում, Պարենային ապահովության ծրագիրն իրականացվում է Հայաստանում 1997 թվականից ի վեր:
Պարենային ապահովության ծրագիրը (ՊԱԾ) Հայաստանում վճարումների եւ ազգային բյուջեի աջակցման հավասարակշռման գործիք է: Այդ ժամանակից ի վեր թվով 10 տարեկան ծրագրեր են հաջողությամբ իրականացվել` տրամադրելով 96.5 միլիոն եվրո ուղիղ բյուջետային աջակցման եւ 5.5 միլիոն եվրո տեխնիկական աջակցման եւ հետագա գործողությունների տեսքով: Եվրահանձնաժողովի Պարենային ապահովության 2007-2008թթ արդյունավետ իրականացված ծրագրի հետ միասին Հայաստանի զարգացմանն ուղղված ՊԱԾ ներդրումը կազմում է 105 միլիոն եվրո:
Եվրահանձնաժողովի 2007-2008թթ. ՊԱԾ հիմնական նպատակները համահունչ են Հայաստանի Աղքատության հաղթահարման ռազմավարության հետ եւ միտված են` ա) կայուն տնտեսական աճի եւ զարգացման միջոցով աղքատության նվազմանն ուղղված կառավարության եւ հասարակության ջանքերի օժանդակմանը, բ) գյուղատնտեսության ոլորտում բարեփոխումների իրականացման տեմպերի պահպանմանը:
Եվրահանձնաժողովի 2007-2008թթ. ՊԱԾ հատուկ նպատակն էր օգնել Հայաստանի կառավարությանը բարելավելու պետական ծրագրերի մշակումը, կառավարումը, իրականացումն ու արդյունավետությունը, ինչպես նաեւ բարելավելու գյուղատնտեսության ոլորտի ծառայությունները, որոնք ուղղված են մթերքների ոչ անվտանգ լինելու նվազեցմանը եւ մասնավորապես կենդանիների առողջության եւ ֆիտոսանիտարական քաղաքականության արդյունավետության բարձրացմանը:

10 Март 2009 - 20:15 AMT
Еврокомиссия выделила министерству финансов Армении 3 млн. евро по Программе продовольственного обеспечения для содействия госбюджету. Как сообщили PanARMENIAN.Net в делегации Еврокомисии в Армении, программа продовольственной безопасности реализуется в Армении с 1997 года. До сегодняшнего дня было реализовано 10 программ. Основной целью данной программы, которая соответствует программе сокращения бедности в Армении, является содействие стабильному росту экономики и усилиям правительства и общества по сокращению уровня бедности, а также сохранению темпов проведения реформ в области сельского хозяйства. В 2007-2008 году ЕК предоставила Армении по данной программе 105 млн. евро. Программой предусмотрено 96,5 млн. евро для поддержки бюджета и 5,5 млн. – для технической помощи и развития.
Программа по обеспечению продовольственной безопасности направлена на содействие правительству Армении в улучшении эффективного управления государственных программ и услуг в сельском хозяйстве, нацеленных на сокращение использования некачественной пищи и принятие эффективных мер в области здоровья животных и политики фито-санитарии.