14 Ապրիլ 2021 - 12:08 AMT
2018-ի ամռանը, երբ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանին, վերջինս ասել է, որ տարածքներ պետք է հանձնի: Այդ մասին հայտարարել է ինքը՝ Փաշինյանը։
«Առաջին նախագահն ինձ ասաց` հողերն արդեն պետք է տաս։ Ես էլ ասում եմ` իսկ ինչի՞ դիմաց։ Առաջին նախագահի պատկերացումն այս շրջանակից դուրս չի եկել, իսկ մնացածը գնահատման հարց է»,-ասել է Փաշինյանը։
Նրա խոսքով` առաջին նախագահը ԼՂ հարցի կարգավորման վերաբերյալ իր կարծիքն ունի, որը հայտնի է 1997-ի «Պատերազմ, թե խաղաղություն. լրջանալու պահը» հոդվածով։ Փաշինյանը նշել է` 1996-ին Լևոն Տեր-Պետրոսյանն ընտրություններին մասնակցում էր «Հաղթանակ, կայունություն, առաջընթաց» լոզունգով, և այդպես էլ նախընտրական շրջանում ոչ մի խոսք չի եղել լրջանալու և խաղաղության մասին։
Վարչապետը հայտնել է նաև, որ առաջին նախագահը 2016-ին ուղեկցել է ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանին բանակցային գործընթացում։
ՀԱԿ խոսնակ Արման Մուսինյանն արձագանքել է Փաշինյանի հայտարարություններին՝ հիշեցնելով 2020թ. նոյեմբերի 30-ի Լևոն Տեր-Պետրոսյանի գնահատականը։
«Նախագահ Տեր-Պետրոսյանն անիմաստ է համարում անդրադառնալ ազգակործան պատուհասի հոգեկան տվայտանքներին: Ինչ ուզում է` թող դուրս տա: Միևնույն է` նա արդարանալու ոչ մի ճար չունի: Հայ ժողովուրդը նրան երբեք չի ներելու»,- գրել է նա։
Ավելի վաղ՝ մարտի 15-ին Տեր-Պետրոսյանը հայտարարել էր, որ թե՛ պետության, թե՛ ժողովրդի, թե՛ նաև անձամբ վարչապետի շահերից բխող միակ ելքը Փաշինյանի անհապաղ և ինքնակամ հրաժարականն է և Ազգային ժողովի կողմից անձեռնմխելիության իրավական երաշխիքների ապահովմամբ, նրա թեկուզ ժամանակավոր ապաստանումն արտերկրում:

14 Апрель 2021 - 16:44 AMT
Премьер-министр Армении Никол Пашинян сообщил, что в 2018 году, когда он впервые встретился с первым президентом РА Левоном Тер-Петросяном в качестве главы кабмина, экс-президент сказал ему, что «придется отдать карабахские земли». Об том Пашинян заявил 14 апреля на заседании Национального собрания РА.
«Первый президент сказал мне: «Тебе уже придется отдать земли». А я спросил: «Взамен чего?» Представления первого президента не выходили за эти рамки, а остальное – вопрос оценки», – сказал Пашинян.
По его словам, у Тер-Петросяна свое представление об урегулировании нагорно-карабахского конфликта, которое известно с опубликованной в 1997 году статьи «Война или мир? Пора стать серьезнее».
«Но я хочу обратить внимание на то обстоятельство, что в президентских выборах 1996 года первый президент участвовал под девизом «Победа, стабильность, прогресс». И в тот предвыборный период ни слова не говорилось о мире или о том, чтобы стать серьезнее»,- отметил премьер.
Пресс-секретарь первого президента Армении Арман Мусинян прокомментировал слова Пашиняна, напомнив о данной ему оценке Тер-Петросяном.
«Президент Тер-Петросян считает бессмысленным комментировать душевные страдания «напасти», ведущей нацию к гибели. Пусть говорит, что хочет. Все равно у него нет возможности оправдаться. Армянский народ никогда не простит его», – написал он.
15 марта Тер-Петросян заявил, что единственным выходом из сложившейся ситуации, исходя из интересов государства, народа и самого премьер-министра, является немедленная добровольная отставка Пашиняна и с предоставлением Национальным собранием правовых гарантий неприкосновенности даже его временное убежище за границей.