Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Ազգային ժողովում ներկայացրել է 44-օրյա պատերազմում զոհվածների և անհետ կորածների վերաբերյալ տվյալները՝ 3621 զոհ և 321 անհետ կորած։
«Այսօրվա դրությամբ, մահվան վկայականներով հաստատված, ինքնությունները պարզված 3621 զոհ ունենք, անհետ կորածների թիվը 321 է: Մեր զոհերի թվը կլինի 4000-ի կարգի՝ 50-ով պակաս կամ ավելի , ներողություն արտահայտության համար»,-ասել է նա։
Փաշինյանը նշել է նաև, որ ԴՆԹ հետազոտման փուլում գտնվող 201 մարմին կամ մասունք կա։
«Ավելի քան 100 նույնականացված մարմին կա, որ նույնականցվել են հարազատների հետ, բայց հարազատներն ինչ-ինչ պատճառներով առայժմ հրաժարվում են ընդունել այդ փաստը։ Կան հայրենակիցներ, որ հավատում են, որ իրենց հարազատները ողջ են։
Կան ընտանիքներ, որոնք չեն վստահում ԴՆԹ հետազոտության արդյունքներին և իրենց ուժերով են արտերկրում ԴՆԹ հետազոտություն կազմակերպում», – ասել է նա։
Ազգային ժողովում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի առաջարկությամբ մեկ րոպե լռությամբ հարգել են զոհվածների հիշատակը։

14 Апрель 2021 - 13:24 AMT
По данным на 14 апреля, число подтвержденных свидетельствами о смерти погибших армянских военнослужащих в войне в Нагорном Карабахе осенью 2020 года составляет 3621 человек. Об этом заявил 14 апреля на заседании Национального собрания премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«В списках без вести пропавших числятся 321 человек. Тела и останки 201 человека проходят ДНК-экспертизу. Число наших жертв в войне будет около 4000», – отметил Пашинян.
По его словам, есть тела более 100 человек, прошедших идентификацию, но родные по разным причинам отказываются принимать этот факт.
«Есть соотечественники, которые верят, что их родственники живы. Есть семьи, которые не доверяют результатам ДНК-экспертиз, они самостоятельно организуют исследования ДНК за границей», – сказал он.
В Нагорном Карабахе все еще продолжаются поиски останков погибших во время войны военнослужащих. С 13 ноября найдены тела 1541 человека.