Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Ազգային ժողովում ներկայացրել է 44-օրյա պատերազմում զոհվածների և անհետ կորածների վերաբերյալ տվյալները՝ 3621 զոհ և 321 անհետ կորած։
«Այսօրվա դրությամբ, մահվան վկայականներով հաստատված, ինքնությունները պարզված 3621 զոհ ունենք, անհետ կորածների թիվը 321 է: Մեր զոհերի թվը կլինի 4000-ի կարգի՝ 50-ով պակաս կամ ավելի , ներողություն արտահայտության համար»,-ասել է նա։
Փաշինյանը նշել է նաև, որ ԴՆԹ հետազոտման փուլում գտնվող 201 մարմին կամ մասունք կա։
«Ավելի քան 100 նույնականացված մարմին կա, որ նույնականցվել են հարազատների հետ, բայց հարազատներն ինչ-ինչ պատճառներով առայժմ հրաժարվում են ընդունել այդ փաստը։ Կան հայրենակիցներ, որ հավատում են, որ իրենց հարազատները ողջ են։
Կան ընտանիքներ, որոնք չեն վստահում ԴՆԹ հետազոտության արդյունքներին և իրենց ուժերով են արտերկրում ԴՆԹ հետազոտություն կազմակերպում», – ասել է նա։
Ազգային ժողովում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի առաջարկությամբ մեկ րոպե լռությամբ հարգել են զոհվածների հիշատակը։

Prime Minister Nikol Pashinyan has said 3621 victims of the Nagorno-Karabakh war have been identified by the Armenian side, with 321 people still remaining missing.
Addressing the parliament on Wednesday, April 5, the Prime Minister said the final number of deaths will reach around or a little more than 4000.
Pashinyan also noted that 201 bodies or remains are waiting to be identified through DNA analysis at the moment.
"There are more than 100 bodies that have been identified, but their relatives refuse to accept that fact for some reason. Some of our compatriots believe that their relatives are alive," Pashinyan told lawmakers.
"Some families don't trust the results of DNA analysis [in Armenia] and arrange a DNA examination abroad themselves."
On Pashinyan's suggestion, the National Assembly paid tribute to the memory of the victims of the 44-day war with a moment of silence.