16 Ապրիլ 2021 - 06:06 AMT
Ապրիլի 16-ին, ժամը 06:24-ին Ճգնաժամային կառավարման ազգային կենտրոն ահազանգ է ստացվել, որ հրդեհ է բռնկվել Երևանի Աբովյան փողոցում գտնվող «Հերացի» թիվ 1 հիվանդանոցային համալիրի 3-րդ հարկում։
Այնուհետև պարզվել է, որ հրդեհը բռնկվել է հիվանդանոցի 2-րդ հարկի հիվանդասենյակներից մեկում։ Մինչ փրկարարների կանչի վայր հասնելը, տեղի ուժերով տարահանվել է 11 հիվանդ։
Հրդեհը մեկուսացվել է ժամը 06։34-ին, մարվել՝ 06։43-ին։ Մասամբ այրվել են երկու ներքնակ (մոտ 2 քմ) և երկու պահարան։ Այրվածքներ են ստացել հիվանդ Ս․ Ա․-ն (ծնված 1980 թ․) և բժիշկ Մ․ Հ․-ն։
Հրդեհի բարդության «Թիվ 2» կանչով դեպքի վայր էին մեկնել ԱԻՆ ՓԾ Երևան քաղաքի փրկարարական վարչության հրշեջ-փրկարարական ջոկատներից վեց մարտական հաշվարկ, Հրդեհաշիջման և փրկարարական աշխատանքների կազմակերպման բաժնի հերթապահ խումբը։

16 апреля в 06:24 (по Еревану) в Национальный центр кризисного управления Армении поступил сигнал тревоги о пожаре на 3-м этаже больничного комплекса №1 «Гераци» в Ереване.
До прибытия спасателей на место вызова местными силами было эвакуировано 11 пациентов.
На месте пожарные выяснили, что пожар произошел в одной из больничных палат 2-го этажа больницы.
Сообщается, что пожар был локализован в 06:34, потушен в 06:43. Ожоги получили один из пациентов и один врач.
Как сообщила заведующая кафедрой Ереванского государственного медицинского университета Шушан Даниелян, по предварительной версии, было зафиксировано нарушение пациентом правил безопасности больницы, пожар возник из-за сигареты.
«До прибытия соответствующих специалистов медработники пытались потушить пожар, в результате чего врач отделения повредил руку, гражданин, нарушивший порядок безопасности, был доставлен в Ожоговый центр. В результате работы сотрудников МЧС пожар был потушен, других пострадавших, кроме врача и пациента, нет», – отметила Даниелян.