Հայոց ցեղասպանության տարելիցին նվիրված ՀՀ պետական միջոցառումների նախապատրաստման և կազմակերպման հանձնաժողովի հաստատած միջացառումները կմեկնարկեն ապրիլի 23-ին՝ ժամը 23:00-ին։
«Հիշատակի եռերգություն» կոչվող միջոցառումների շարքում Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում կկատարվի Ջուզեպե Վերդիի ռեքվիեմը, որի ժամանակ հանդես կգան Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը և Պետական ակադեմիական երգչախումբը:
Այդ մասին տեղեկացրել է հանձնաժողովի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը, գրում է Panorama.am-ը։
Ապրիլի լույս 24-ի գիշերը՝ ուղիղ կեսգիշերին, Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը Հայաստանի պետական կամերային երգչախումբը և «Հովեր» պետական կամերային երգչախումը կներկայացնեն Մոցարտի «Ռեքվիեմը»: Համերգը կղեկավարի գերմանաբնակ դիրիժոր Ալեքսանդր Իրադյանը:
Ապրիլի 24-ին՝ ժամը 19:15-ին, Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում կկատարվի Տիգրան Մանսուրյանի «Ռեքվիեմը»՝ Հայաստանի ազգային սիմֆոնիկ նվագախմբի, Հայաստանի պետական կամերային երգչախմբի կատարմամբ: Միջոցառմանը կմասնակցեն Հայաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչությունների անդամներ:
Հարությունյանը նշել է նաև, որ ապրիլի 24-ի առավոտյան ժամը 9-10-ը մուտքը դեպի Ծիծեռնակաբերդ ժամանակավորապես կսահմանափակվի՝ պաշտոնական պատվիրակությունների այցելությունների հետ կապված:
Նա հայտնել է նաև, որ ապրիլի 24-ին մի շարք ճանապարհներ փակ են լինելու, մասնավորապես՝ Հաղթանակի կամրջից մինչև Լենինգրադյան փողոց` երկկողմանի, Վերֆելի փողոցի վերին հատվածից դեպի Բրազիլիայի հրապարակ ընկած հատվածը:
Ապրիլի 24-ին «Հրազդան» մարզադաշտից երկու ուղղությամբ անվճար երթուղի է գործելու՝ մեկը մինչև մետրոյի «Զորավար Անդրանիկ» կայարան, մյուսը՝ մինչև «Բարեկամություն», իսկ Մետրոպոլիտենն աշխատելու է մինչև ժամը 01:00-ը:
Ապրիլի 21-ին՝ ժամը 12:00-ին, Ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում կկազմակերպվի ժամանակավոր ցուցադրություն՝ «Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածների հետքերով» խորագրով: Ցուցահանդեսը կտևի մինչև սեպտեմբերի 10-ը։
Ապրիլի 23-ին տեղի կունենա նաև ավանդական ջահերով երթը։ Ապրիլի 27-ին տեղի կունենա ավանդական ծաղկահավաք, խոնարհված ծաղիկները կհավաքվեն, դրանց թերթիկներից թուղթ կպատրաստվի, որը, ինչպես միշտ, օգտագործվում է շնորհակալագրեր ուղարկելու համար:

20 Апрель 2021 - 06:02 AMT
Утвержденные Комиссией по подготовке и организации мероприятий Армении мероприятия на годовщину памяти жертв Геноцида армян стартуют 23 апреля.
Как сообщил председатель Комиссии Араик Арутюнян, в мероприятии под названием «Трилогия памяти» 23 апреля в 23:00 в Мемориале Геноцида армян в Цицернакаберде будет исполнен реквием Джузеппе Верди, во время которого выступят Национальный филармонический оркестр Армении и Государственный академический хор, пишет Panorama.am.
По словам Арутюняна, в ночь с 23 на 24 апреля, ровно в полночь, в Доме камерной музыки имени Комитаса Государственный камерный хор Армении и Государственный камерный хор «Ховер» представят «Реквием» Моцарта. Руководить концертом будет проживающий в Германии Александр Ирадян.
«24 апреля в 19:15 в спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна прозвучит «Реквием» Тиграна Мансуряна в исполнении Армянского национального симфонического оркестра, Государственного камерного хора Армении. В мероприятии примут участие представители дипломатических миссий, аккредитованных в Армении», – сказал Арутюнян.
21 апреля в 12:00 в Музее-институте Геноцида будет организована временная экспозиция под названием «По следам переживших Геноцид армян». Выставка продлится до 10 сентября, а 27 апреля будет проведен традиционный сбор цветов: увядшие цветы будут собраны, из их лепестков сделают бумагу, которая, как всегда, будет использована для отправки благодарственных писем.
Советник министра иностранных дел Марта Айвазян сообщила, что 24 апреля в холле мэрии Еревана МИД РА организует выставку для членов дипломатических миссий, а также для граждан, посвященную сохранению памятников истории и культуры в Арцахе.
По словам Айвазян, выставка будет называться «Наследие, находящееся под угрозой исчезновения». На выставке будут представлены более 100 фотографий, ковров и карпетов (безворсовых ковров – ред.) ручной работы, которые покажут находящееся под угрозой исчезновение наследие Арцаха. Выставка будет открыта с 25 апреля по 2 мая.
Кроме того, по инициативе Молодежного союза АРФ «Дашнакцутюн» и студенческого союза «Никол Агбалян» 23 апреля пройдет традиционное факельное шествие к мемориальному комплексу Цицернакаберд. Факельное шествие, приуроченное к 24 апреля – дню памяти жертв Геноцида армян, проходит в Армении уже в 20 раз.
Каждый год 24 апреля армяне во всем мире вспоминают жертв Геноцида армян 1915 года в Османской империи.