20 Ապրիլ 2021 - 12:28 AMT
ԼՀԿ-ն առաջարկում է փոխել Սահմանդրության նորմը՝ սփյուռքահայերին կառավարման ոլորտում ներգրավելու համար
ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունն առաջարկում է սահմանդրական փոփոխություն իրականացնել, որով կառավարության անդամ (բացառությամբ՝ վարչապետի) կկարողանա դառնալ 25 տարին լրացած, հայերենին տիրապետող ՀՀ քաղաքացին՝ անկախ այլ քաղաքացիությունից, ՀՀ քաղաքացիությունը ստանալու ժամկետից և ՀՀ-ում բնակության տևողությունից: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել է խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը։
Ըստ գործող օրենքի՝ Կառավարության անդամը (վարչապետ, փոխվարչապետ, նախարար), գործող Սահմանադրությամբ, կարող է լինել միայն ՀՀ քաղաքացի, ընդ որում՝ ոչ պակաս, քան վերջին 4 տարում։ Միաժամանակ՝ նա պետք է նույնքան ժամանակահատվածի չափով բավարարի նստակեցության ցենզը (Սահմանադրության 48-րդ հոդվածի 2-րդ և 148-րդ հոդվածի 1-ին մասերի կարգավորում)։
Մարուքյանը նշել է, որ Սահմանադրության գործող նորմն ուղղակի արգելք է սփյուռքահայերին և նրանց հմտությունները, կապերն ու այլ հնարավորությունները պետության կառավարման կարևորագույն գործառույթներին ուղղակի ներգրավելու համար։
«Սա անընդունելի կարգավորում է ներպետական կառավարման համակարգում, հատկապես ներկայիս աղետալի իրադրությունում, բարձր որակավորմամբ կադրերի սղության պայմաններում։
Ըստ այդմ՝ «Լուսավոր Հայաստանը» նախատեսում է փոփոխություն կատարել Սահմանադրության 148-րդ հոդվածի 1-ին մասում՝ խմբագրելով այն այնպես, որ Կառավարության անդամ (բացառությամբ՝ վարչապետի) կարողանա լինել 25 տարին լրացած, հայերենին տիրապետող ՀՀ գործունակ քաղաքացին՝ անկախ այլ պետության քաղաքացի լինելու հանգամանքից, ՀՀ քաղաքացիությունը ստանալու ժամկետից և ՀՀ-ում բնակության ժամանակահատվածի տևողությունից»,-ասվում է գրառման մեջ:

20 Апрель 2021 - 12:23 AMT
Парламентская фракция «Просвещенная Армения» намерена внести поправки в часть 1 статьи 148 Конституции Армении, отредактировав ее таким образом, чтобы дееспособный гражданин Республики Армения, достигший 25-летнего возраста и говорящий по-армянски, независимо от того, является ли он гражданином какого-либо другого государства, мог быть член правительства (помимо должности премьер-министра) с момента получения гражданства РА и начала периода проживания в республике. Об этом сообщил глава парламентской фракции «Просвещенная Армения» Эдмон Марукян.
По действующей Конституции Армении, членом правительства может быть назначено лицо, достигшее 25 лет, последние 4 года являющееся гражданином только Республики Армения, последние 4 года постоянно проживающее в Республике Армения, обладающее избирательным правом и владеющее армянским языком.
По словам Марукяна, действующие нормы «напрямую препятствуют привлечению наших соотечественников из диаспоры и использованию их навыков, связей и иных возможностей в важнейших функциях государственного управления».
Марукян считает данное регулирование неприемлемым в системе внутригосударственного управления, «особенно в условиях нехватки высококвалифицированных кадров в нынешней катастрофической ситуации». По его словам, данные конституционные изменения могут быть реализованы через парламент.