11 Մարտ 2009 - 14:54 AMT
Հայտնի ռուս ալտահար Մաքսիմ Նովիկովը մենահամերգով հանդես կգա Երեւանում: Համերգը տեղի կունենա մարտի 14-ին Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանում: Այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսին երաժիշտը հայտնել է, որ համերգը ունիկալ իրադարձություն կդառնա Երեւանի մշակութային կյանքում, քանի որ ալտահարների մենահամերգները բավական եզակի երեւույթ են:
Մաքսիմ Նովիկովը հայտնել է, որ համերգին կհնչեն Բախի, Մաքս Ռեգերի ստեղծագործությունները, եւ կկայանա հայ երգահան Վաչե Շարաֆյանի «Վի-ո-լա» նոր ստեղծագործության պրեմիերան:
Մաքսիմ Նովիկովն առաջին անգամ Կարեն Շահգալդյանի հրավերով Հայաստան է այցելել 2008թ. սեպտեմբերին: «Հայաստանում ես հոգեւոր հարմարավետություն եմ զգում: Այստեղ ես կարող եմ անգամ ավելի լավ աշխատել, քան Մոսկվայում: Հայաստանը տրամադրում է ստեղծագործելու եւ, ըստ երեւույթին, դրա համար էլ Հայաստանը լույս աշխարհ է բերում այդքան տաղանդավոր մարդկանց»,- ասել է բազմաթիվ մրցանակների դափնեկիր, ալտահար Մաքսիմ Նովիկովը:

Известный российский альтист Максим Новиков с сольным концертом выступит в Ереване. Концерт пройдет 14 марта в Доме-музее Арама Хачатуряна. В ходе состоявшейся сегодня в Ереване пресс-конференции, музыкант заявил, что концерт станет уникальным событием в культурной жизни Еревана, так как сольные концерты альтистов – довольно редкое явление.
Максим Новиков сообщил, что на концерте прозвучат произведения Баха, Макса Регера, и состоится премьера нового произведения армянского композитора Ваче Шарафяна «Ви-о-ла».
Максим Новиков впервые побывал в Армении в сентябре 2008 года по приглашению Карена Шахгалдяна. «В Армении я ощущаю духовный комфорт. Здесь я могу работать даже лучше, чем в Москве. Армения располагает к творчеству и видимо, поэтому Армения рождает так много талантливых людей», сказал лауреат многочисленных конкурсов, альтист Максим Новиков.