24 Ապրիլ 2021 - 13:30 AMT
Ապրիլի 24-ին Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր են այցելել ՌԴ Պետական դումայի պատգամավոր Պավել Շպերովը, ՌԴ ԴԺ Դաշնության խորհրդի պատգամավորներ Տատյանա Կուսայկոն ու Յուրի Արխարովը։
Ռուս խորհրդարանականները ծաղիկներ են դրել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող անմար կրակի մոտ:
Հյուրերն այցելել են նաև Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ, ծանոթացել ցեղասպանությունը փաստող ցուցանմուշներին, գրառում արել «Պատվավոր հյուրերի» հուշամատյանում:
Տատյանա Կուսայկոն նշել է, որ ամբողջովին համաձայն է իր երկրի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ, որ նա հայերի սպանությունը համարում է Ռուսաստանի անձնական ցավը։
«Թանգարան այցելությունն ինձ վրա թողեց ծանր տպավորություն, և հենց այս պահին շատ հուզված եմ խոսում: Հասկացա, թե ինչքան կարևոր է ամբողջ աշխարհի համար բարեկամությունն ու խաղաղությունը, որ չկրկնվի մարդկության հանդեպ այսպիսի հանցագործությունը: Հայերի հանդեպ կատարվածը շատ ծանր դաս է, որը մենք պետք է հաղթահարենք և դասեր քաղենք»,- նշել է Կուսայկոն:
ՌԴ ԴԺ Պետական դումայի պատգամավորներն այցելել են նաև Երևանի քաղաքապետարան` մասնակցելով «Վտանգված ժառանգություն. Արցախ» ցուցահանդեսի բացման արարողությանը:
«Վտանգված ժառանգություն. Արցախ» ցուցահանդեսում ներկայացված են Արցախի պատմամշակութային եւ հոգեւոր ժառանգությունը ներկայացնող 120-ից ավելի լուսանկարներ, Արցախում ստեղծված ձեռագրեր և գորգեր, ինչպես նաև Շուշիում տպագրված առաջին գրքերը: Ցուցահանդեսում ընդգրկվել են լուսանկարներ նաև Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի արխիվից, Հայկական ճարտարապետությունն ուսումնասիրող հիմնադրամից, հուշարձանագետ Սամվել Կարապետյանի արխիվից, Մեսրոպ Մաշտոցի անվան Մատենադարանից:

По случаю 106-й годовщины Геноцида армян в Османской империи 24 апреля, чтобы почтить память 1.5 млн невинных жертв Геноцида, мемориальный комплекс «Цицернакаберд» в Ереване посетили сенаторы Федерального собрания РФ Юрий Архаров и Татьяна Кусайко и депутат Госдумы РФ Павел Шперов РФ в сопровождении армянского депутата Алексея Сандикова. Об этом сообщает пресс-служба Национального собрания Армении.
Российские парламентарии возложили цветы к Вечному огню памяти жертв Геноцида армян.
Гости также посетили Музей-институт Геноцида армян, ознакомились с экспонатами, документирующими Геноцид, сделали отметку в «Книге почетных гостей».
Татьяна Кусайко заявила, что полностью согласна с президентом РФ страны Владимиром Путиным в том, что считает убийство армян личной болью России: «Я былa очень впечатленa посещением музея, и сейчас я очень взволнованa. Я понялa, насколько важны дружба и мир для всего мира, чтобы подобное преступление против человечности не повторилось. То, что случилось с армянами, – очень трудный урок, который мы должны преодолеть и извлечь из него урок».
Депутаты также посетили мэрию Еревана, приняв участие в церемонии открытия выставки «Арцах: наследие под угрозой».
Выставка «Арцах: наследие под угрозой» представляет более 120 фотографий, представляющих историческое, культурное и духовное наследие Арцаха, рукописи и ковры, созданные в Арцахе, а также первые книги, изданные в Шуши.
На выставке также представлены фотографии из архива Первопрестольного Святого Эчмиадзина, Фонда изучения армянской архитектуры, архива памятника Самвела Карапетяна и Матенадарана имени Месропа Маштоца.