26 Ապրիլ 2021 - 08:54 AMT
Սյունիքի մարզում սահմանային բնակիչների բնականոն կյանքը խաթարված է սահմանային գործընթացի, ադրբեջանական իրավական հիմքեր չունեցող ներկայության ու սահմանային բնակիչների իրավունքները խախտող ադրբեջանցիների արարքների (արոտավայրերից օգտվելու, հողատարածքները մշակելու անհնարինություն, ջրի հասանելիության խոչընդոտներ և այլն) պատճառով: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը։
«Սահմանային բնակիչների իրավունքների գլխավոր երաշխիքը սահմանային անվտանգության ապահովումն է: Անվտանգության խնդիրների պատճառով սրվել են նաև սոցիալական հարցերը:
Սյունիքի մարզի սահմանային համայնքներ Հանրապետության նախագահի և Մարդու իրավունքների պաշտպանի համատեղ այցի շրջանակում կարևոր էր նաև Նախագահի անդրադարձը այդ խնդիրներին, որը կներառվի անվտանգության գոտու առաջարկների մեջ: Սա այս համատեղ այցի գլխավոր նպատակն էր»,-ասվում է գրառման մեջ:
Թաթոյանը նշել է, որ կձեռնարկվեն նաև միջոցներ, այդ թվում` համատեղ, նպաստելու արձանագրված մյուս խնդիրների լուծմանը (սոցիալական և այլն):
ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը և ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը համատեղ այց էին իրականացրել Սյունիք մարզի տարբեր բնակավայրեր։ Այցի ընթացքում նշվել էր, որ վտանգված են քաղաքացիական բնակիչների կյանքի, առողջության, ֆիզիկական ու հոգեկան անձեռնմխելիության և միջազգայնորեն ճանաչված այլ իրավունքներ:

Нормальная жизнедеятельность жителей приграничья Сюникской области Армении подорвана из-за приграничного процесса, лишенного правового основания азербайджанского присутствия и деяний, нарушающих права жителей приграничных общин (невозможность пользования пастбищами, обработки земельных участков, препятствия в доступе к воде и т.д.). Об этом заявил омбудсмен Армении Арман Татоян, коснувшись совместного визита с президентом РА в Сюникскую область.
По его словам, главным гарантом прав жителей приграничья является обеспечение безопасности. Из-за проблем с безопасностью остро встали также социальные вопросы, подчеркнул Татоян.
«В рамках совместного визита омбудсмена и президента в приграничные общины Сюникской области важным было также обращение президента к этим проблемам, которое будет включено в перечень предложений по зоне безопасности. Это была главная цель этого совместного визита. Будут предприняты также меры, в том числе совместные, цель которых – способствовать решению и других зафиксированных проблем(социальных и др.)», – отметил он.
19 апреля начался совместный визит президента Армении Армена Саркисяна и омбудсмена РА Армана Татояна в Сюникскую область, чтобы на месте ознакомиться с ситуацией в ставшей приграничной после войны в Нагорном Карабахе зоне. Руководители общин представили президенту ситуацию и проблемы, возникшие после войны, вопросы, связанные с безопасностью и демаркацией, они считают приоритетными.