Պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Լիտվայի արտգործնախարար Գաբրիելյուս Լանդսբերգիսը հայտարարել է, որ հայ գերիների հարցում ԵՄ դիրքորոշումը հստակ է՝ նրանք պետք է վերադարձվեն։
«Եվրամիության կողմից ներկայացվել է բավականին հստակ դիրքորոշում, որ բոլոր պատանդները և գերիները պետք է վերադարձվեն, եթե պլանավորում ենք փոխվստահությանն ուղղված որևէ գործունեություն»,- ասել է նա, գրում է «Առավոտը»։
Նա այդպես է արձագանքել հարցադրմանը, թե ՀՀ-ն, նոյեմբերի 10-ի հայտարարության կետերը կատարելով, վերադարձրել է ադրբեջանցի գերիներին, մինչդեռ Ադրբեջանը հրաժարվում է վերադարձնել հայերին։
«Ես, իհարկե, միայն կարող եմ երկրորդել Եվրամիության դիրքորոշումը»,-նշել է Լանդսբերգիսը։
Նա ասել է նաև, որ ԵՄ-ն կարող է Հայաստանին ավելի մեծ աջակցություն տրամադրել, եթե պաշտոնական Երևանի կողմից լինի հստակ ձևակերպված ուղերձ։
Լիտվայի ԱԳ նախարարը ՀՀ-ում է պաշտոնական այցով ապրիլի 25-27-ը։ Տարածաշրջանում անցկացվող աշխատանքային այցերի շրջանակում նա նախ Երևան է այցելել: Այցը կամփոփվի Լոռու մարզում խորհրդանշական ծառատունկով՝ ի նշանավորումն հայ-լիտվական բարեկամության:

Все армянские заложники и пленные должны быть возвращены из Азербайджана. Об этом заявил глава МИД Литвы Габриэлюс Ландсбергис на совместном брифинге со своим армянским коллегой Ара Айвазяном в Ереване.
«Я могу только повторить позицию Евросоюза: если мы ожидаем какого-либо взаимного доверия, необходимо выполнение требования о скорейшем возвращении пленных», – добавил он, пишет Sputnik Армения.
Он отметил, что поддержка Армении может усилиться, если четкие высказывания и посылы с армянской стороны будут повторяться.
В свою очередь Ара Айвазян отметил, что Ереван будет делать все для возвращения пленных, но ему необходима международная поддержка.
Отметим, что делегация во главе с главой МИД Литвы Ландсбергисом прибыла в Ереван для участия в памятных мероприятиях по случаю 106-й годовщины Геноцида армян.