27 Ապրիլ 2021 - 08:56 AMT
ՄԻՊ․ Ադրբեջանցիների կողմից Արավուսի հովվին հարվածելը հաստատում է՝ Սյունիքում անվտանգային գոտին անհրաժեշտ է
Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը, ֆեյսբուքյան իր էջում անդրադառնալով Արավուսի հովվին ադրբեջանցի զինծառայողների կողմից քաշքշելու և հարվածելու հանցավոր ոտնձգությանը, հայտարարել է, որ դա հաստատում է Սյունիքի շուրջ անվտանգության գոտու հրատապ անհրաժեշտությունը:
Այս տեղեկությունից անմիջապես հետո Մարդու իրավունքների պաշտպանն անմիջապես նախաձեռնել է փաստահավաք աշխատանքներ՝ ՄԻՊ աշխատակազմի Սյունիքի ստորաբաժանման ներգրավմամբ:
ՄԻՊ-ին ահազանգ ներկայացրած հովիվը տեղեկացրել է, որ 2021թ. ապրիլի 18-ին իր տանից մոտ 500 մետր հեռավորության արոտավայրում արածեցրել է 14 խոշոր ու մանր եղջերավոր կենդանիներ: Ժամը 17-18-ի սահմաններում, երբ հովիվը գտնվել է ադրբեջանական զբաղեցրած դիրքից մոտ 50 մետր հեռավորության վրա դեպի Արավուսն ընկած տարածքը, իրեն մոտեցել է ադրբեջանցի 3 զինված ծառայող:
Ըստ հովվի՝ ադրբեջանական զինծառայողները սկզբում զենքի ցուցադրմամբ սպառնացել են իրեն, ապա՝ նրանցից երկուսը քաշքշել են իրեն ու փորձել հարկադրաբար տեղափոխել ադրբեջանական զբաղեցրած դիրքի ուղղությամբ՝ դեպի խրամատը: Այդ ամբողջ ընթացքում ադրբեջանցի զինվորականներն անընդհատ հայհոյել ու սպառնացել են հովվին:
Այնուհետև, երբ տեսել են, որ հովվին օգնության են շտապում ՀՀ զինված ուժերի ծառայողներ, ադրբեջանցիներից երրորդը հարվածել է նրա աչքին՝ առաջացնելով կապտուկ, որից հետո անմիջապես հեռացել են իրենց դիրք:
ՄԻՊ աշխատակազմի փաստահավաք աշխատանքների ընթացքում պարզվել է նաև, որ ադրբեջանցիներն Արավուսի նույն հովվին նշված վայրում գոռգոռոցներով հայհոյանքներ են հնչեցրել նաև ապրիլի 20-ին՝ ժամը 19-ի սահմաններում, և սպառնացել հրազենի բացահայտ ցուցադրումով:
ՄԻՊ աշխատակազմն արձանագրել է նաև միջադեպի վերաբերյալ Արավուսի ղեկավարի ահազանգը ԶԼՄ-ներին:
Հովվի ընտանիքի անդամները, ինչպես նաև գյուղի այն բնակիչները, որոնք շտապել են նրան օգնելու, ՄԻՊ աշխատակազմին տեղեկացրել են նաև, որ նույնպես լսել են ադրբեջանական զինվորականների գոռգոռոցներ, այդ թվում՝ այն, որ ադրբեջանցիներն իրենց զբաղեցրած դիրքից տեղաշարժվել են դեպի հովիվը:
Արավուսի ղեկավարը ՄԻՊ աշխատակազմին տեղեկացրել է, որ գյուղի մի շարք բնակիչների տներ ադրբեջանական դիրքերից նույնիսկ 500 մետրից էլ քիչ հեռավորության վրա են (օրինակ՝ 100 կամ 200 մետր): Այս փաստն արձանագրել են նաև Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի ուսումնասիրություններն այդ վայրում:
«Տեղի ունեցածն ակնհայտորեն հաստատում է ՀՀ քաղաքացիների՝ Սահմանադրությամբ և միջազգայնորեն երաշխավորված իրավունքների կոպիտ խախտումները: Խոսքը վերաբերում է մարդկանց կյանքի, ֆիզիկական և հոգեկան անձեռնմխելիության, սեփականության և կենսական կարևորության այլ իրավունքների մասին, իսկ կյանքի իրավունքի դեպքում՝ խախտման իրական վտանգի մասին: Այս միջադեպերն ակնհայտ հիմնավորում են ՄԻՊ-ի առաջարկը, որ ՀՀ քաղաքացիների իրավունքները երաշխավորելու նպատակով Սյունիքի շուրջ պետք է հրատապ ստեղծվի անվտանգության գոտի:
Մարզի գյուղերի հարևանությամբ և համայնքները միավորող ճանապարհներին ադրբեջանական զինվորականներ, ցուցանակներ ու դրոշներ չպետք է լինեն»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Այս միջադեպի մասին տեղեկությունները ՄԻՊ-ն առանձին կուղարկի միջազգային համապատասխան կառույցներին, ինչպես նաև կներառի անվտանգության գոտու հայեցակարգում:

Преступное посягательство азербайджанских военнослужащих на армянского пастуха из приграничного села Аравус подтверждает срочную необходимость создания зоны безопасности вокруг Сюникской области Армении. Об этом заявил омбудсмен Армении Арман Татоян.
После появления этой информации Татоян немедленно инициировал сбор фактов с привлечением к работе отделения аппарата омбудсмена в Сюнике.
Пастух, сообщивший об инциденте в аппарат омбудсмена, рассказал, что 18 апреля вывел 14 голов крупного и мелкого рогатого скота на пастбище, расположенное примерно в 500 метрах от его дома. Около 17-18:00, когда пастух находился примерно в 50 метрах от занятых азербайджанцами позиций, на территории, прилегающей к селу Аравус, к нему подошли трое азербайджанских военнослужащих.
По словам пастуха, сначала азербайджанские военные, бравируя оружием, угрожали ему, а затем двое из них стали дергать его и пытались силой потащить в сторону занятой азербайджанцами позиции, в сторону окопа. В течение всего этого времени азербайджанские военнослужащие нецензурно выражались и угрожали пастуху.
«Когда они увидели, что на помощь пастуху спешат военнослужащие ВС Армении, один из азербайджанцев ударил пастуха в глаз и немедленно ретировался в сторону занятой ими позиции.
В ходе проведенных аппаратом омбудсмена работ по сбору фактов также выяснилось, что азербайджанские военнослужащие выкрикивали оскорбления в адрес пастуха и 20 апреля около 19:00, а также угрожали ему, демонстрируя оружие», – говорится в заявлении омбудсмена.
Сообщается, что сведения об инциденте и перемещении азербайджанцев с занимаемых ими позиций в направлении пастуха подтвердили также члены его семьи и односельчане.
Глава села Аравус проинформировал аппарат защитника прав человека, что дома ряда жителей села находятся на расстоянии менее 500 метров (например, 100 или 200 метров) от азербайджанских позиций, данный факт был зафиксирован аппаратом омбудсмена в ходе проверки на месте.
«Омбудсмен особо констатирует, что действия азербайджанских военнослужащих являются преступным посягательством в отношении приграничного жителя Армении. Произошедшее очевидным образом подтверждает грубые нарушения прав граждан РА, гарантированные Конституцией и на международном уровне. Речь идет о праве на жизнь, физическую и психологическую неприкосновенность, праве на собственность и других жизненно важных правах, а в случае с правом на жизнь о реальной угрозе его нарушения.
Эти инциденты очевидным образом обосновывают предложение омбудсмена, согласно которому для гарантирования прав граждан Армении вокруг Сюникской области должна быть немедленно создана зона безопасности», – отметил Татоян.
По его словам, по соседству с селами области, а также на дорогах, соединяющих общины, не должно быть азербайджанских военных, указателей и флагов.
Сведения об инциденте омбудсмен отдельно направит в соответствующие международные структуры, а также внесет в концепцию по зоне безопасности.