27 Ապրիլ 2021 - 09:44 AMT
ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության անդամ Միքայել Մելքումյանը հայտարարել է, որ ընտրացուցակի հարց կուսակցությունում դեռ չի քննարկվում՝ վաղ է, գրում է Aysor.am-ը։
Միևնույն ժամանակ, նա ասել է, որ եթե հաղթեն, կոալիցիա կազմելու դեպքում պնդելուեն, որ ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանը լինի երկրի ղեկավար։
«Ես հավատում եմ, որ մենք անպայման հաղթելու ենք: Հաղթելու հանգամանքը չի ենթադրում, որ որևէ քաղաքական ուժ 50 + 1 տոկոս ստանալու է: Լինելու է բալանսավորված իշխանություն, բայց Գագիկ Ծառուկյանը լինելու է պետության ղեկավար: Երկրում օբյեկտիվ նախադրյալներ են ստեղծվել, որ այնպիսի քաղաքական ուժի լիդեր պետք է դառնա ղեկավար, որը երբևիցե իշխանության չի եղել»:
Մելքումյանից հետաքրքրվել են՝ կոալիցիա կազմելու դեպքում պնդելո՞ւ են, որ Գագիկ Ծառուկյանը լինի երկրի ղեկավար: Ի պատասխան՝ նա ասել է, որ եթե հաղթեն, պնդելու են. «Բա հաղթելու դեպքում ո՞վ լինի»:
Մելքումյանը հավելել է նաև, որ ԲՀԿ-ն ընտրություններին միայնակ է գնալու։ Պատգամավորը նաև նշել է, որ կլինեն քաղաքական համախմբումներ, բայց հիմա իրենք չեն խոսում, որովհետև չգիտեն, թե ովքեր ինչպես են մասնակցելու:
Ապրիլի 25-ին Նիկոլ Փաշինյանը հրաժարական է տվել վարչապետի պաշտոնից և հայտարարել հունիսի 20-ին խորհրդարանական արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու մասին։ Նա, սակայն, շարունակում է կատարել վարչապետի լիազորությունները որպես ժամանակավոր պաշտոնակատար։ Կառավարությունը նույնպես հրաժարական է ներկայացրել, բայց, անդամները շարունակում են կատարել լիազորությունները։ Եթե ԱԺ-ն 2 անգամ վարչապետ չընտրի, կլուծարվի։ ԱԺ-ում վարչապետի ընտրության հարցը քննարկվելու է մայիսի 3-ին։

27 Апрель 2021 - 14:08 AMT
Депутат от «Процветающей Армении»: В случае победы и формирования коалиции будем настаивать, чтобы Царукян стал главой РА
В партии «Процветающая Армения» пока не обсуждается вопрос предвыборного списка. По словам депутата парламентской фракции «Процветающая Армения» Микаела Мелкумяна, пока рано.
В беседе с журналистами депутат отметил, что «Процветающая Армения» пойдет на выборы самостоятельно, пишет Aysor.am.
«Я верю, что мы обязательно победим. Победа не предполагает, что какая-то политическая сила получит 50+1 процент голосов. Будет сбалансированная власть, но Гагик Царукян станет главой государства. В стране созданы объективные предпосылки, чтобы руководителем стал лидер такой политической силы, которая никогда не была у власти», – отметил Мелкумян.
На вопрос, в случае формирования коалиции будут ли они настаивать на том, чтобы Гагик Царукян стал главой страны, Микаел Мелкумян ответил, что если победят, то будут настаивать: «А кто должен стать в случае победы?»
Депутат также отметил, что будут сформированы политические альянсы, однако они пока не говорят об этом, поскольку не знают, кто в каком формате пройдет в парламент.
Ранее премьер-министр Армении Никол Пашинян объявил, что 20 июня в стране пройдут досрочные парламентские выборы.