2008 թվականին ֆրանկֆուրտյան «Գլարե» հրատարակչությունն անհրաժեշտ է համարել հրատարակելու հայ ժամանակակից գրող Նորայր Ադալյանի «Տեսիլք» նովելը, որը գերմաներեն հրատարակությունում ստացել է «Տառապանք եւ սեր» անվանումը: Գիրքը թարգմանել է Լեւոն Սարգսյանը: Դա նովելի չորրորդ հրատարակությունն է(«Նորք», «Գրական Հայաստան» հանդեսներում, եւ հայերեն լեզվով առանձին գրքով): Նովելը պատմում է մի դատավորի տառապանքների ու սիրո մասին, որը չի կարողանում հրաժարվել սպանության մեջ մեղադրվողի նկատմամբ գաղտնի հակումից:
«Նորայր Ադալյանի նովելում ես նոր ուղղություն եմ նկատել, ինչը բացակայում է գերմանական գրականությունում, եւ այդ նովելը կարող է շատ հետաքրքիր լինել գերմանացի ընթերցողի համար», – հայտարարել է գերմաներեն հրատարակության ներածության հեղինակ Պաուլ Գալսը գրքերի ֆրանկֆուրտյան տոնավաճառում գրքի շնորհանդեսի ժամանակ:
Ներկայումս եւ մինչեւ ապրիլի վերջ Նորայր Ադալյանը կաշխատի Գերմանիայում: Նա գրում է իր հերթական գիրքը, որում նկարագրում է մի երիտասարդ կնոջ ֆանտաստիկ եւ անհեթեթ զգացմունքներն ու մտքերը, պատմում է Հայաստանում իգական եւ արական սեռերի միջեւ հարաբերությունների մասին` ինչպես միշտ շեշտադրելով ժամանակակից աշխարհում անհատի հոգեվիճակը:
«Ես սիրում եմ նստել սրճարանում եւ հետեւել մարդկանց: Մարդը կարող է լեզու չիմանալ, բայց հասկանալ մարդկանց»,-«Allgemeine Zeitung»-ին տված հարցազրույցում նշել է Նորայր Ադալյանը:

12 Март 2009 - 09:55 AMT
В 2008 году франкфуртское издательство “Гларе” посчитало нужным издать новеллу современного армянского писателя Норайра Адаляна “Видение”, которая в немецком издании получила название “Страдание и любовь”. Перевел книгу Левон Саркисян. Это четвертое издание новеллы (в журналах “Норк”, “Литературная Армения” и отдельной книгой на армянском языке). Новелла рассказывает о страданиях и любви судьи, которая не может отказаться от тайного влечения к обвиняемому в убийстве.
“В новелле Норайра Адаляна я заметил новое течение, чего нет в современной немецкой литературе, и это новелла может быть очень интересной для немецкоязычных читателей”, – заявил автор предисловия немецкого издания Паул Галс в ходе презентации книги на франкфуртской книжной ярмарке.
В настоящее время и до конца апреля Норайр Адалян будет работать в Германии. Он пишет очередную книгу в которой, описывая фантастические и абсурдные чувства и мысли молодой женщины, рассказывает об отношениях между мужчинами и женщинами полами в Армении, как всегда ставя акцент на душевном настрое индивидуума в современном мире.
“Я люблю сидеть в кафе и наблюдать за людьми. Человек может не знать языка, но понять людей”, – сказал Норайр Адалян в интервью “Allgemeine Zeitung”.