4 Մայիս 2021 - 13:40 AMT
ԱԺ նախագահ․ Ղազանչեցոցի աղավաղումը վկայում է` Արցախի հայության անվտանգ գոյությունն Ադրբեջանի կազմում անհնար է
Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը, նիստում անդրադառնալով և դատապարտելով «նորոգման աշխատանքների» քողի տակ Շուշիի Ղազանչեցոց Սուրբ Ամենափրկիչ եկեղեցու աղավաղումը, հայտարարել է, որ դա հերթական վկայությունն է, որ Արցախի հայության անվտանգ գոյությունն Ադրբեջանի կազմում անհնարին է:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ադրբեջանցիները հանել են Շուշիի Ղազանչեցոց Սուրբ Ամենափրկիչ եկեղեցու գմբեթները։
«Կարծում եմ և այդ բարբարոսությունը, և գերության մեջ կամ այլ կարգավիճակով Ադրբեջանում պահվող հայերի նկատմամբ վերաբերմունքը, և խայտառակ պուրակի բացումը Բաքվում հերթական վկայությունն է, որ Արցախի հայության անվտանգ գոյությունն Ադրբեջանի կազմում անհնարին է, և աշխարհը պետք է ճանաչի արցախահայության ինքնորոշման իրավունքը:
Սա է այն քաղաքականությունն ու դիրքորոշումը, որը մենք` որպես Հայաստանի Հանրապետություն, ունենք, և այստեղ որևէ փոփոխություն չկա»,-ասել է Միրզոյանը:
Նա հավելել է, որ այս ուղղությամբ պետք է սերտորեն աշխատել միջազգային գործընկերների հետ։
Ավելի վաղ Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյան հայտարարել էր, որ «Նորոգման աշխատանքների» քողի տակ ադրբեջանցիներն աղավաղում են հայկական հոգևոր մշակութային կարևորագույն արժեքներից մեկը՝ Շուշիի Սուրբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց եկեղեցին։

4 Май 2021 - 11:57 AMT
Безопасное существование армян Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Респиблики) в составе Азербайджана невозможно, мир должен признать право армян Арцаха на самоопределение. Об этом заявил спикер парламента Армении Арарат Мирзоян, комментируя снос азербайджанцами куполов армянского собора Святого Всеспасителя (Казанчецоц) в Шуши.
Азербайджанцы сняли купол с армянской церкви Святого Всеспасителя (Сурб Аменапркич) Казанчецоц в карабахском городе Шуши. В сети распространились фотографии, на которых видно, что церковь осталось без купола, а вокруг стоят строительные леса.
Мирзоян указал на необходимость тесной работы с международными партнерами для признания права армян Арцаха на самоопределение.
«Это варварство и обращение с армянами, удерживаемыми в плену или в ином статусе, а также открывшийся в Баку несколько недель назад позорный армянофобский парк – очередное свидетельство того, что безопасное существование армян Арцаха в составе Азербайджана невозможно. Мир должен признать право армян Арцаха на самоопределение», – заявил Мирзоян.
По его словам, это та политика и позиция, которой придерживается Армения, «и здесь каких-то изменений нет».