5 Մայիս 2021 - 10:11 AMT
ԱԺ-ում երկրորդ ընթերցմամբ ընդունված Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների մասին և կից ներկայացված օրինագծերի փաթեթով հաշմանդամության 3 խմբի փոխարեն ֆունկցիոնալության սահմանափակման 4 աստիճան կլինի։
Նախագիծը ներկայացրել էին կառավարությունը և ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցությունը։
Նախատեսվում է անցում կատարել բժշկասոցիալական փորձաքննությունից ֆունկցիոնալության գնահատման համակարգի։ Ֆունկցիոնալության գնահատման արդյունքում անձը ճանաչվում է հաշմանդամություն ունեցող կամ ոչ, որոշվում է նրա ֆունկցիոնալության սահմանափակման աստիճանը՝ թեթև, միջին, ծանր և խորը, հաշմանդամության առաջին, երկրորդ, երրորդ խմբերի փոխարեն:
Օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո, 3 տարվա ընթացքում հասարակական, արտադրական նշանակության շենքերն ու շինությունները պետք է վերակառուցվեն՝ ապահովելով հաշմանդամություն ունեցող անձանց մատչելիության համար նախատեսված բոլոր նորմերը:
Նախագծերի փաթեթով հաշմանդամություն ունեցող անձ է համարվելու այն անձը, որը ֆիզիկական, հոգեկան, մտավոր և (կամ) զգայական տևական խնդիրների և միջավայրային արգելքների փոխազդեցության արդյունքում կարող է ունենալ մյուսների հետ հավասար հիմունքներով հասարակական կյանքին լիարժեք ու արդյունավետ մասնակցության սահմանափակում:

5 Май 2021 - 10:28 AMT
Национальное собрание Армении 5 мая во втором чтении и полностью приняло пакет проектов законов о правах лиц с ограниченными возможностями, представленный правительством и депутатами правящей фракции «Мой шаг».
Так, в Армении планируется переход от системы медико-социальной экспертизы к системе оценки функциональности личности. В результате оценки функциональности лица оно признается лицом с инвалидностью или не признается, определяется степень ограничения его функциональности – легкая, средняя, тяжелая и глубокая, вместо первой, второй, третьей групп инвалидности по нынешнему определению.
Пакетом проектов лицом с инвалидностью будет считаться лицо, которое в результате воздействия длительных физических, психических, умственных и (или) чувственных проблем и экологических барьеров может иметь ограничение полноценного и эффективного участия в общественной жизни на равных с другими основаниях.
Кроме того, в течение 3 лет после вступления законов в силу здания и строения общественного и производственного назначения должны быть перестроены для обеспечения всех норм, предусмотренных для доступности лиц с ограниченными возможностями.