ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատար Արա Այվազյանը, ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից Շուշիի սուրբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց տաճարի գմբեթի հեռացմանը, հայտարարել է, որ այն պետք է մնա Հայ առաքելական եկեղեցու պաշտամունքի վայր։
«Պետք է հստակ նշեմ, որ Շուշիի Մայր տաճարը, որը հանդիսանում է հայկական ամենախոշոր եկեղեցիներից մեկը, պետք է մնա Հայ առաքելական եկեղեցու պաշտամունքի վայր»,- ասել է նա, տեղեկացնում է «Հայկական ժամանակը»։
Ըստ Այվազյանի՝ պատմամշակութային ժառանգության պաշտպանությունը նախ և առաջ մարդու իրավունքների մասին է։ Եվ պատահական չէ, որ դեռևս փետրվարի 2-ին ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների հատուկ զեկուցողներն այդ հարցին անդրադարձել են իրենց կոչով՝ ուղղված Ադրբեջանին։
«Իրենց նամակում նրանք հատուկ ընդգծել են, որ 2020-ի հոկտեմբերի 8-ին Սուրբ Ղազանչեցոց Մայր տաճարի թիրախավորված ռմբակոծության հետաքննության անհրաժեշտությունը, միևնույն ժամանակ, նրանք կարևորել են Մայր տաճարի վերականգնման գործում Հայ առաքելական եկեղեցու դերակատարումը»,- նշել է արտգործնախարարի ԺՊ-ն՝ հավելելով, որ Ադրբեջանն այսօր անպատասխան է թողել ՄԱԿ-ի փորձագետների կոչը:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ադրբեջանցիները հանել են Շուշիի Ղազանչեցոց Սուրբ Ամենափրկիչ եկեղեցու գմբեթները։ Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը հայտարարել էր, որ «նորոգման աշխատանքների» քողի տակ ադրբեջանցիներն աղավաղում են հայկական հոգևոր մշակութային կարևորագույն արժեքներից մեկը՝ Շուշիի Սուրբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց եկեղեցին։
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը, անդրադառնալով վերանորոգման պատճառաբանությամբ Շուշիի Ղազանչեցոց Սուրբ Ամենափրկիչ տաճարի գմբեթների իջեցմանը, դատապարտել է Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից իրականացվող մշակութային եղեռնագործությունը, ինչը հայատյացության, անհանդուրժողականության և թշնամանքի դրսևորում է։

6 Май 2021 - 15:09 AMT
И. о. министра иностранных дел Армении Ара Айвазян на пресс-конференции с главой МИД РФ Сергеем Лавровым в Ереване прокомментировал вандализм азербайджанцев в отношении армянского собора святого Христа Всеспасителя в карабахском Шуши.
Азербайджанцы ранее сняли купола с армянской церкви Святого Всеспасителя (Сурб Аменапркич) Казанчецоц в карабахском городе Шуши.
«Кафедральный собор Шуши, являющийся одной из крупнейших армянских церквей, должен оставаться местом служения Армянской апостольской церкви», – отметил Айвазян, пишет «Айкакан жаманак».
Он добавил, что вопрос сохранения и защиты историко-культурного наследия Нагорного Карабаха также стал частью мирного урегулирования.
«В своем заявлении от 13 апреля сопредседатели Минской группы тоже коснулись вопроса защиты и сохранения исторического и культурного наследия. Мы сотрудничаем с ЮНЕСКО, ожидая, что в ближайшее время состоится визит оценочной миссии ЮНЕСКО в регион, и мы надеемся, что будут предприняты активные шаги для реализации этой миссии», – сказал Айвазян.
Он отметил, что Азербайджан оставил без ответа призыв экспертов ООН, игнорирует международные структуры, международное сообщество и все нормы международного права.
Первопрестольный Святой Эчмиадзин, комментируя вандализм азербайджанцев в отношении собора в карабахском Шуши, распространил заявление, осудив проводимый властями Азербайджана культурный геноцид, что является неопровержимым проявлением арменофобии, нетерпимости и вражды.