Աշխատանքային այցով ՀՀ-ում գտնվող Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը կարևորել է ՌԴ և ՀՀ ռազմատեխնիկական գործակցությունը։
«Մոսկվան և Երևանը շեշտել են ռազմատեխնիկական ոլորտում գործակցության կարևորությունը։ Անդրկովկասում խաղաղության պահպանմանը նպաստում են 102-րդ ռուսական ռազմակայանի, զորքերի հայ-ռուսական միավորված խմբավորման և ՀՀ-ում ՌԴ ԱԴԾ սահմանապահ վարչության գործունեությունը»,- ասել է Լավրովը, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի այցը ՀՀ մեկնարկել է մայիսի 5-ի երեկոյան։ Մայիսի 6-ին տեղի են ունեցել Լավրովի ու ՀՀ ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Արա Այվազյանի բանակցությունները։
Ավելի վաղ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ Սյունիքի մարզում տեղակյավել է 102-րդ ռուսական ռազմակայանի 2 նոր հենակետ։

Москва и Ереван подчеркивают важность продолжения военно-технического сотрудничества. Об этом заявил глава российского МИД Сергей Лавров в ходе пресс-конференции по итогам рабочего визита в Армению.
«Отметили важность сотрудничества в военной и военно-технической области. Поддержанию безопасности в Закавказье служит деятельность 102-й российской военной базы, российско-армянской объединенной группировки войск и погрануправления ФСБ России в Армении», – сказал Лавров, пишет РИА Новости.
Лавров прибыл в Ереван 5 мая в рамках официального визита. Главы МИД РФ и Армении провели переговоры в Ереване.
Ранее руководство Армении объявило, что в Сюникской области страны основаны два новых опорных пункта 102-й российской военной базы.