Մայիսի 7-ի դրությամբ Հայաստանում կորոնավիրուսի դեմ 10,281 առաջին դեղաչափ պատվաստում է կատարվել։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել է առողջապահության փոխնախարար Գևորգ Սիմոնյանը։
Պատվաստվածներից 6578-ը ստացել է անգլա-շվեդական արտադրության «Աստրազենեկա» տեսակի պատվաստանյութ, իսկ 3703 մարդ պատվաստվել է ռուսական «Սպուտնիկ-V»-ով։
ՀՀ-ում սկսել են նաև գործել պատվաստման շարժական կետեր։
18 տարեկանից բարձր բոլոր անձինք կարող են անվճար պատվաստվել Covid-19-ի դեմ ցանկացած պոլիկլինիկայում՝ անկախ գրանցման վայրից:
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը պատվաստվել էր մայիսի 3-ին և հորդորել բոլոր պաշտոնյաներին հետևել իր օրինակին։

В Армении, по состоянию на 7 мая, первую дозу вакцины от Covid-19 получил 10,281 человек. Об этом сообщает замминистра здравоохранения Армении Геворг Симонян.
Так, по его словам, 6578 человек получили первую дозу англо-шведской вакцины AstraZeneca, а 3703 – российской вакцины «Спутник V».
В Ереване уже задействован первый мобильный пункт вакцинации против Covid-19. Мобильная группа вакцинации, сформированная совместно с министерством здравоохранения РА и мэрией Еревана, расположилась на Северном проспекте в центре Еревана.
В Армении с 13 апреля начата массовая вакцинация препаратами «Спутник-V» и AstraZeneca. 2 мая было доставлено около 100 тысяч доз китайской вакцины «Коронавак», в рамках помощи от КНР. Кроме того, достигнута договоренность о поставках американской вакцины Novavax.