10 Մայիս 2021 - 10:06 AMT
«Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Համազասպ Դանիելյանը հայտարարել է, որ եթե խորհրդարանական արտահերթ ընտրություններում որևէ ուժ ԱԺ-ում չունենա առնվազն 54% և կոալիցիա չկազմվի, կլինի ընտրությունների 2-րդ փուլ։
Նա նշել է, որ Ընտրական օրենսգրքի գործող նորմի համաձայն՝ կոալիցիա կազմելու համար 6 օր է նախատեսված, տեղեկացնում է Սիվիլնեթը։
«Եթե ձեր ենթադրած սցենարը լինի, որ որևէ ուժ խորհրդարանում չունենա տեղերի առնվազն 54 տոկոսը և 6 օրվա ընթացքում հնարավոր չլինի առավելագույնը 3 ուժերի միջև կոալիցիա կազմել, որը կունենա տեղերի 54 տոկոսը, ապա Հայաստանում տեղի կունենա ընտրությունների երկրորդ փուլ»,- նշել է Դանիելյանը։
Ընտրական օրենսգրքի համաձայն՝ Ազգային ժողովի ընտրության երկրորդ փուլն անցկացվում է քվեարկության օրվանից հետո՝ 28-րդ օրը: Ընտրության երկրորդ փուլին մասնակցում է այն երկու կուսակցությունը (կուսակցությունների դաշինքները), որոնց կողմ են քվեարկել առավել թվով ընտրողներ։
Ապրիլի 25-ին Փաշինյանը հրաժարական է տվել վարչապետի պաշտոնից և հայտարարել հունիսի 20-ին խորհրդարանական արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու մասին։ Նա, սակայն, շարունակում է կատարել վարչապետի լիազորությունները որպես ժամանակավոր պաշտոնակատար։ Կառավարությունը նույնպես հրաժարական է ներկայացրել, բայց, անդամները շարունակում են կատարել լիազորությունները։ Եթե ԱԺ-ն 2 անգամ վարչապետ չընտրի, կլուծարվի: Մայիսի 3-ին ԱԺ-ն առաջին անգամ չընտեց վարչապետ։

Если у какой-либо силы в Национальном собрании Армении не будет как минимум 54% мандатов и в течение 6 дней как минимум между тремя силами не удастся сформировать коалицию, будет назначен второй тур выборов. Об этом заявил депутат правящей фракции «Мой шаг» Амазасп Даниелян.
Он отметил, что согласно действующей норме Избирательного кодекса на формирование коалиции отводится 6 дней, передает Civilnet.
«Действующая норма предусматривает 6 дней для формирования коалиции. Если у какой-либо силы не будет в парламенте как минимум 54% мандатов и в течение 6 дней как минимум между тремя силами не удастся сформировать коалицию, которая будет иметь 54%, то в Армении состоится второй этап выборов», – отметил депутат.
Согласно Избирательному кодексу, второй тур выборов в Национальное собрание проводится на 28-й день после дня голосования. Во втором туре выборов принимают участие две партии (фракции), набравшие наибольшее количество избирателей.