10 Մայիս 2021 - 11:23 AMT
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն ԱԺ-ում, որտեղ երկրորդ անգամ քննարկվում է կառավարության ղեկավարի ընտրության հարցը, պատասխանելով Թուրքիայի մասին հարցին, հայտարարել է, որ Թուրքիան մեր թշնամին է, բայց այդ թշնամանքը պետք է կառավարել։
«Էդ ի՞նչ թեմա է` թուրքը մեր թշնամին է, թե մեր թշնամին չէ։ Դա պատմական իրողություն է։ Թուրքիան և մեր թշնամին է, և հարևանը՝ սովորաբար թշնամի են լինում հարևան պետությունները։
Դժվար է պատկերացնել, որ հասարակածից այն կողմ գտնվող որևէ պետություն կարող էր համարվել մեր թշնամին»,-ասել է նա՝ հավելելով, որ միայն գերտերությունները կարող են հեռավոր թշնամիներ ունենալ։
«Այդ թշնամանքը պետք է կառավարվի, քանի որ եթե այն եռում է, եռում է, վերջում պայթյուն է լինում»,-ասել է նա։
Փաշինյանն ասել է նաև, որ շրջանակները փորձում են իշխող ուժին ներկայացնել որպես թրքասեր, թրքամետ, բայց դա այդպես չէ՝ խոսելով վերջին տարիներին Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձևերի ընդունման ու ԱՄՆ նախագահի կողմից դրա ճանաչման մասին։ Փաշինյանը շեշտել է, որ եթե իրենք չցանկանային, դա տեղի չէր ունենա:
Հայաստանում վերջին շրջանում սոցցանցերում ու մամուլում ակտիվորեն քննարկվում էր «Թուրքիայի հետ բարեկամանալու կամ թշնամանալու» հարցը։ Օգտատերերի մի մասը նաև ֆլեշմոբ է սկսել՝ «Թուրքիան իմ թշնամին է» խորագրով։ 44-օրյա պատերազմի ընթացքում Թուրքիան ռազմական օժանդակություն է ցույց տվել Ադրբեջանին, այդ երկրի միջամտությամբ տարածաշրջան են բերվել վարձկան-ահաբեկիչներ։

10 Май 2021 - 12:56 AMT
И.о. премьер-министра Армении Никол Пашинян заявил,ч то Турция является врагом Армении, но этой враждой нужно управлять. Об этом он заявил 10 мая в парламенте РА, отвечая на вопрос депутата.
«Что это за тема – Турция наш враг или нет? Это историческая реальность. Турция наш враг, который также наш сосед. Обычно врагами являются именно соседи», – отметил Пашинян.
По его словам, сложно представить, что страны находящиеся ниже экватора, были бы врагами Армении.
«Пришло время управлять враждой, поскольку если она будет постоянно закипать, то в какой-то момент произойдет взрыв. Об этом речь», – заключил Пашинян.
В последнее время вопрос «дружбы или вражды с Турцией» активно обсуждается в социальных сетях и в прессе Армении.
Ранее Пашинян заявил, что Турции необходимо изменить свою агрессивную политику в отношении Армении. Он также заявлял, что долгосрочной программой Армении должна стать не война, а мир: «Если у нас в регионе есть многочисленные враги, то это означает, что мы являемся врагами для многих в регионе».