Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին մայիսի 12-ին կժամանի Երևան։ Նրա այցը Հայաստան պաշտոնական կլինի, տեղեկացնում է ՀՀ կառավարության մամուլի ծառայությունը։
Այցի ծրագիրը դեռևս հայտնի չէ։
Ղարիբաշվիլին Վրաստանի վարչապետ է ընտրվել Գեորգի Գախարիայի հրաժարականից հետո։
Նա մեկ անգամ արդեն զբաղեցրել է վարչապետի պաշտոնը 2013-2015թթ․։ Նա եղել է օլիգարխ Բիձինա Իվանիշվիլու աջ ձեռքը «Վրացական երազանք» կուսակցության հիմնադրման տարիներին, որը 2012-ից երկրի իշխող ուժն է։ Սկզբից Ղարիբաշվիլին գլխավորում էր Ներքին գործերի նախարարությունը, իսկ 2013-ին փոխարինեց Իվանիշվլուն վարչապետի պաշտոնում։ Այն ժամանակ Ղարիբաշվիլին դարձավ Վրաստանի պատմության մեջ ամենաերիտասարդ վարչապետը՝ նա 31 տարեկան էր։

11 Май 2021 - 11:38 AMT
Премьер-министр Грузии Ираклии Гарибашвили посетит Армению с официальным визитом 12 мая. Об этом сообщает пресс-служба правительства Армении.
Гарибашвили заменил на этом посту Георгия Гахария.
Гарибашвили занимал должность премьера с 2013 по 2015 годы. Он был правой рукой олигарха Бидзины Иванишвили в период основания партии «Грузинская мечта», которая является правящей в стране с 2012 года. Изначально Гарибашвили возглавлял министерство внутренних дел, затем, в 2013 году, сменил на посту премьер-министра самого Иванишвили, оставшись на этой должности до конца 2015 года. Гарибашвили тогда стал самым молодым премьером в истории Грузии (31 год).