12 Մայիս 2021 - 07:24 AMT
Մայիսի 10-ին ավարտվել է բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների 2021 թվականի ընդունելության միասնական, կենտրոնացված և ներբուհական քննությունների հայտագրման առաջին փուլը, տեղեկացնում է ԿԳՄՍՆ-ն:
Գնահատման և թեստավորման կենտրոնի ներկայացրած տվյալներով` այս փուլում ընդունելության քննություններին մասնակցելու հայտ է ներկայացրել 13,360 դիմորդ։
Ըստ առարկաների՝ առավել մեծաթիվ են «Մաթեմատիկա», «Անգլերեն» «Հայոց լեզու և հայ գրականություն» առարկաներից քննություն հանձնողները:
Մասնավորապես, «Մաթեմատիկայի» քննության համար հայտագրվել է 5185, «Անգլերենի» քննության համար` 4342, իսկ «Հայոց լեզու և հայ գրականության» համար` 4074 դիմորդ (Արցախի Հանրապետության դիմորդները ներառյալ):
Հայտերի ընդունելությունը կատարվել է առցանց` dimord.am էլեկտրոնային հարթակում: Առաջին փուլում դիմորդները հայտագրել են մեկ բուհի մեկ մասնագիտություն՝ անվճար և վճարովի համակարգեր:
Հունիսի 26-ից հուլիսի 1-ը կկատարվի երկրորդ փուլով դիմում-հայտերի ընդունելությունը, որին կարող են մասնակցել ՀՀ երկքաղաքացիները և օտարերկրացիները, օտարերկրյա պետությունների ուսումնական հաստատությունները տվյալ ուսումնական տարում ավարտած ՀՀ քաղաքացիները, առաջին փուլում ընդունելության դիմում-հայտ չներկայացրածները, ինչպես նաև տվյալ տարվա ամառային զորակոչից զորացրված կամ մինչև հուլիսի 31-ը զորացրվող դիմորդները: Նրանց հայտագրումը կատարվում է նույն` մեկ բուհի մեկ մասնագիտություն սկզբունքով` dimord.am կայքում առցանց հայտ լրացնելու տարբերակով:
Հուլիսի 19-26-ը կատարվելու է լրացուցիչ փուլի հայտագրումը, որի ընթացքում բուհերում առկա թափուր մնացած տեղերի համար դիմորդները հնարավորություն ունեն վճարովի և անվճար համակարգերով հայտագրել մինչև 6 մասնագիտություն` ըստ իրենց հանձնած միասնական քննությունների դրական միավորների:
2021-22 ուսումնական տարվա համար բակալավրի կրթական ծրագրով ՀՀ բարձրագույն ուսումնական հաստատություններին հատկացվել է 1824 անվճար և 21,820 վճարովի տեղ։ Դիմորդներն ընդունելության համար կհանձնեն երկու միասնական քննություն:

10 мая завершился первый этап регистрации на единые, централизованные и внутривузовские экзамены для приема в вузы Армении на 2021 год. Об этом сообщает пресс-служба министерства образования, науки, культуры и спорта республики.
По данным Центра оценки и тестирования, на данном этапе для сдачи вступительных экзаменов подали заявки 13,360 абитуриентов. Больше всего заявок для сдачи экзаменов по предметам «Математика» (5185 заявок), «Английский язык» (4342), «Армянский язык и литература» (4074).
На первом этапе заявители регистрировали одну специальность одного вуза – бесплатная и платная системы.
Второй этап приема заявок состоится с 26 июня по 1 июля: в нем смогут принять участие граждане Армении с двойным гражданством, иностранцы, граждане РА, окончившие в данном учебном году учебные заведения зарубежных стран, те, которые не подали заявки в первом туре и другие.
19-26 июля состоится регистрация дополнительного этапа, в ходе которого поступающие имеют возможность подать заявку на до 6 специальностей, в зависимости от положительных единиц сданных ими единых экзаменов.
По учебной программе бакалавриата на 2021-2022 учебный год, высшим учебным заведениям Армении выделено 1824 бесплатных и 21,820 платных мест. Заявители для приема сдадут два единых экзамена.