12 Մայիս 2021 - 08:23 AMT
Հայաստան է հասել կորոնավիրուսի դեմ ռուսական արտադրության «Սպուտնիկ V» պատվաստանյութի 14,000 երկրորդ դեղաչափ, տեղեկացնում է Առողջապահության նախարարությունը։
Նույն պատվաստանյութի համապատասխան քանակի առաջին դեղաչափն արդեն իսկ բաշխված է առողջության առաջնային օղակին ու ռիսկի խմբերի քաղաքացիները ստանում են իրենց պատվաստումները։
«Սպուտնիկ V»-ով պատվաստումները նախատեսված են ռիսկի խմբերի անձանց` 18-54 տարեկան բուժաշխատողների, 18-54 տարեկան քրոնիկ հիվանդների, 18-54 տարեկան սոցիալական խնամքի կենտրոնների բնակիչների և աշխատակիցների համար: Իսկ AstraZeneca-ով պատվաստումները կարող են իրականացվել 18 և բարձր տարիքի անձանց շրջանում` ըստ դիմելիության, կամավորության սկզբունքով:
Պատվաստումներն իրականացվում են առողջության առաջնային պահպանման կազմակերպություններում շաբաթվա բոլոր օրերին. շաբաթ և կիրակի սահմանվել են հերթապահություններ՝ ժամը 10։00-16։00-ը:
Միաժամանակ, գործում են նաև շարժական պատվաստումային խմբեր հանրային վայրերում. Երևանում` Հյուսիսային պողոտա, «Դալմա Գարդեն» մոլ և «Մեգամոլ» առևտրի կենտրոններ, Գյումրու Վարդանանց հրապարակ, Վանաձորի Հայքի հրապարակ, Դիլիջանի քաղաքապետարանի հարևանությամբ:
Կարող են պատվաստվել նաև Հայաստանում բնակվող օտարերկրյա քաղաքացիները: Պատվաստումներն անվճար են բոլորի համար:
Հանրապետությունում կորոնավիրուսի համաճարակային իրավիճակի կայունացման նպատակով շարունակվում է պատվաստումների գործընթացը, պատվաստանյութերի նոր խմբաքանակների ձեռքբերումն ու ներկրումը:

12 Май 2021 - 08:32 AMT
В Армению прибыла новая партия российской вакцины «Спутник V» против Covid-19 в количестве 14,000. Как сообщает пресс-служба Минздрава Армении, речь идет о втором компоненте.
Отмечается, что ранее ввезенная партия первой дозы в том же количестве уже распределена между учреждениями первичной медико-санитарной помощи, и граждане из группы риска получают вакцину.
Вакцина «Спутник V» в Армении предназначен для лиц, входящих в группу риска в возрасте от 18 до 54 лет: медиков, лиц с хроническими заболеваниями и подопечных центров социальной помощи.
Ранее глава МИД РФ Сергей Лавров анонсировал дополнительные поставки российской вакцины «Спутник V» против коронавируса в Армению в ближайшие месяцы, также заявил, что Россия прорабатывает возможность поставить в страну 1 млн доз этого препарата.
Первая партия «Спутника V» была поставлена в Армению 8 апреля. «Спутник V» получил разрешение на официальное применение в Армении 1 февраля.