Գորիսի փոխքաղաքապետ Մենուա Հովսեփյանը հայտարարել է, որ Սև լիճն այս պահին գտնվում է ադրբեջանական կողմի տիրապետության տակ, թշնամու հետ բանակցությունները շարունակվում են։
«Երեկվա բանակցությունները շոշափելի արդյունք չեն տվել, այս պահին, կարելի է ասել, նույն վիճակն է։ 3-3.5 կմ ներխուժել են ՀՀ պետական սահման։ Բանակցող կողմն 1-ին բանակային կորպուսն է՝ սահմանապահ զորքերի հետ միասին։ Հույս ունենք, որ դիվանագիտական ճանապարհով հնարավոր կլինի լուծել հարցը», – ասել է Հովսեփյանը, գրում է Aysor.am-ը։
Նա նշել է, թե 6 ամիս է՝ բարձրաձայնում են, որ Սև լճում խնդիր կա։
«Սև լիճն այս պահին գտնվում է ադրբեջանական կողմի տիրապետության տակ։ Մենք պատրաստ ենք ցանկացած տեսակի փոփոխությունների, սա մեր տունն է, և չեմ կարծում, որ ինչ-որ բան կարող է սյունեցուն հետ կանգնեցնել ճիշտ ճանապարհից։ Մենք այդ ճիշտ ճանապարհով գնալու ենք մինչև վերջ և պատրաստ ենք ցանկացած զարգացման», – ասել է փոխքաղաքապետը։
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ մայիսի 12-ի ուշ երեկոյան տեղի է ունեցել Անվտանգության խորհրդի արտահերթ նիստ, քննարկվել են Սյունիքի մարզի Սև լիճ> տեղանքում ստեղծված իրավիճակը և հետագա քայլերը: Փաշինյանը վիճակը նախաճգնաժամային է որակել, եթե ոչ ճգնաժամային, և ասել, որ ՀՀ-ն չի կարող դա հանդուրժել։
Գորիսի ղեկավարի տեղակալ Իրինա Յոլյանն էլ հայտնել է, որ Իշխանասարի հատվածում թշնամին պետական սահմանը անցել է և ևս 3 կիլոմետր առաջ եկել դեպի Վերիշեն բնակավայր ու հարյուրներով շարված են։

13 Май 2021 - 07:32 AMT
Черное озеро на территории Сюникской области Армении в настоящее время находится под контролем азербайджанской стороны, в Сюнике ведутся переговоры с противником. Об этом сообщил журналистам заместитель мэра Гориса Менуа Овсепян.
«Вчерашние переговоры не принесли ощутимых результатов, сейчас, можно сказать, ситуация такая же. На 3-3.5 км углубились на государственную границу Армении. Сторона переговоров – 1-й армейский корпус вместе с пограничными войсками. Мы надеемся, что вопрос удастся решить дипломатическим путем», – сказал Овсепян, пишет Aysor.am.
Под председательством исполняющего обязанности премьер-министра Армении Никола Пашиняна в ночь на 13 мая состоялось внеочередное заседание Совета безопасности, в ходе которого была обсуждена сложившаяся в районе Черного озера Сюникской области ситуация и дальнейшие шаги. Пашинян заявил, что азербайджанцы продвинулись на 3.5 км, и ситуация близка к критической.
Он отметил, что вот уже 6 месяцев в Сюникской области заявляют, что с озером есть проблема. «В настоящее время Черное озеро находится под контролем азербайджанской стороны. Мы готовы к любым переменам, это наш дом, я не думаю, что что-то может помешать людям Сюника пойти по правильному пути. Мы пойдем по этому пути до конца, мы готовы к любому развитию», – сказал заммэра.
Ранее пресс-служба Минобороны Армении сообщила, что азербайджанские ВС утром 12 мая на одном из пограничных участков Сюникской области Армении пытались вести некоторые работы. После действий, предпринятых армянскими подразделениями, азербайджанские военные прекратили эти работы.