13 Մայիս 2021 - 15:34 AMT
Սյունիքում հայ-ադրբեջանական սահմանին ստեղծված իրավիճակը լիարժեքորեն համապատասխանում է ՀԱՊԿ 2-րդ հոդվածի 2-րդ պարբերությանը, համաձայն որի 1 կամ մի քանի մասնակից պետությունների անվտանգությանը, տարածքային ամբողջականությանն ու ինքնիշխանությանը սպառնացող վտանգի կամ միջազգային խաղաղությանն ու անվտանգությանը սպառնացող վտանգի դեպքում մասնակից պետություններն անմիջապես կակտիվացնեն համատեղ խորհրդակցական մեխանիզմներն իրենց դիրքորոշումը համակարգելու և ծագած սպառնալիքը վերացնելու նպատակով միջոցներ ձեռնարկելու համար։ Այս մասին հայտարարել է ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն Անվտանգության խորհրդի նիստի մեկնարկին։
Ելնելով վերոնշյալից, նա հանձնարարել է միջոցներ ձեռնարկել ՀԱՊԿ 2-րդ հոդվածով նախատեսված խորհրդակցությունների մեկնարկի ուղղությամբ և ՀԱՊԿ 2010թ․ դեկտեմբերի 10-ի Ճգնաժամային իրավիճակների արձագանքման կանոնակարգով նախատեսված ընացակարգերի մեկնարկի համար։
Նա նշել է, որ չնայած այս պահին հրաձգության դեպքեր չկան, ՀԱՊԿ ընթացակարգերի արագ ձեռնարկումն անհրաժեշտ է հետագա սրում թույլ չտալու ու ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը, կայունությունն ու ինքնիշխանությունն ապահովելու համար։
Փաշինյանը հայտնել է նաև, որ ՀՀ զինուժի մարտավարական հակագործողությունների արդյունքում ադրբեջանցիները հեռացել են որոշ տարածքներից, սակայն մոտ 250 ադրբեջանցի շարունակում է գտնվել ՀՀ սահմաններից ներս՝ Սյունիքում ու Գեղարքունիքում։
«Իրադրության խորը և համակողմանի գնահատումն ակնհայտ է դարձնում, որ սադրանքը կարող է ունենալ շատ ավելի ընդարձակ ռազմաքաղաքական նպատակներ՝ հնարավոր է, ադրբեջանցիները սահմաները հատել են ոչ թե տեղային խնդիրներ լուծելու համար, այլ ռազմական բախում սադրելու նպատակով», – ընդգծել է Փաշինյանը։
Որպես հիմնավորում նա նշել է, որ տվյալ տեղանքում գտնվելն ադրբեջանցիները փորձում են բացատրել ակնհայտ կեղծ քարտեզներով, այնինչ ԽՍՀՄ քարտեզները միանշանակ են դարձնում, որ այդ պնդումները ոչևէ հիմք չունեն։ Երկրորդ՝ սադրանքների սկզբի օրը հայտարարվել է մայիսի 16-ին Ադրբեջանում մեկնարկող լայնածավալ զորավարժությունների մասին։ Երրորդ՝ դեռ ապրիլի վերջին այդ երկրի ղեկավար Իլհամ Ալիևը բացահայտ սպառնալիքներ է հնչեցրել ՀՀ հասցեին՝ սպառնալով Նախիջևանի հետ կապ հաստատել այսպես կոչված Զանգեզուրի միջանցքով։

13 Май 2021 - 15:39 AMT
Армения обратится в Организацию Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) в связи с провокациями ВС Азербайджана на суверенной территории РА. Об этом заявил 13 мая в ходе заседания Совета безопасности РА и.о. премьер-министра республики Никол Пашинян.
Как отметил Пашинян, в ходе провокаций ни с армянской, ни с азербайджанской стороны не был открыт огонь.
«Тем не менее около 250 представителей ВС Азербайджана продолжают находиться в пределах нашей государственной границы – на некоторых участйах Сюникской и Гегаркуникской областей РА», – заявил Пашинян.
По его словам, при изучении и оценке ситуации становится ясно, что провокация Азербайджана может преследовать более широкие военно-политические цели.
«Сложившаяся ситуация полностью соответствует положению 2 статьи 2 соглашения ОДКБ, согласно которому, цитирую, в случае угрозы безопасности, территориальной целостности или суверенитета одного или нескольких государств-участников или угрозы международному миру и безопасности государства-участники немедленно активируют механизм совместных консультаций согласования своей позиции и принятия мер по устранению угрозы», – отметил Пашинян.
Он поручил главам МИД, Минобороны и Совбеза РА инициировать консультации в рамках ОДКБ: принять меры по началу консультаций, предусмотренных статьей 2-й Договора о коллективной безопасности, в частности по координации позиций стран-членов ОДКБ для принятия мер по устранению угрозы; предпринять шаги для начала мероприятий, предусмотренных в рамках Положений о порядке реагирования ОДКБ на кризисные ситуации от 10 декабря 2010 года.
Постоянный и полномочный представитель Республики Армения при ОДКБ Виктор Биягов в ходе заседания Постоянного совета ОДКБ 13 мая подробно представил провокационные действия азербайджанской стороны на территории Сюникской области РА 12 мая и сложившуюся в результате этого ситуацию. Генсек ОДКБ Станислав Зась обсудил по телефону складывающуюся ситуацию с и.о. министра обороны Армении Вагаршаком Арутюняном и и.о. министра иностранных дел Армении Ара Айвазяном.
«В ОДКБ внимательно следят за развитием обстановки в приграничных районах Сюникской области Армении. По мере развития ситуации в случае необходимости будут предприняты действия, предусмотренные положениями Договора о коллективной безопасности и Устава ОДКБ».