Հանրահայտ ամերիկացի դիրիժոր Ջոն Նելսոնը երկրորդ անգամ է այցելում Հայաստան: Այս անգամ դիրիժորին հրավիրել են Երեւան Բեթհովենի «Հանդիսավոր պատարագի» կատարման համար, որը կհնչի մարտի 13-ին Արամ Խաչատուրյանի անվան Ֆիլհարմոնիայի պետական դահլիճում: Կատարումը կուղեկցվի երեք խոշորագույն հայկական երգչախմբերի` «Հովեր», Հայաստանի պետական կամերային եւ Երեւանի պետական երգչախմբերի ելույթով, որոնց կնվագակցի Հայաստանի Պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը:
Ամենաբարդ դասական ստեղծագործություններից մեկի` «Հանդիսավոր պատարագի» կատարման փորձերը տեւեցին շուրջ երկու շաբաթ, իսկ Ջոն Նելսոնի հետ ընդամենը երեք օր է փորձ անցկացվել: Համեմատության համար Ռոբերտ Մլքեյանն ասաց, որ Հերբերտ ֆոն Կարայանը Բեռլինի սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ փորձեր է արել շուրջ չորս ամիս: Ըստ մենակատարների, չնայած Նելսոնի հետ փորձերի քիչ քանակին, երեք օրվա ընթացքում նրանք ավելի շատ փորձ ձեռք բերեցին, քան մասնակցելով վարպետության դասերին:
«Հայաստանը փոքր, բայց հպարտ երկիր է: Երբեմն ես ինձ այնքան էլ հարմարավետ չեմ զգում Հայաստանում, քանի որ այստեղ ուժեղ է պայքարի ոգին, որի պատճառներն այս հինավուրց երկրի պատմության խորքից են գալիս»,- Հայաստանի մասին իր տպավորություններն է կիսել Ջոն Նելսոնը մարտի 12-ին կայացած մամլո ասուլիսում: Նա նաեւ հավելել է, որ փորձերի ժամանակ, երբ նրան դուր չեկավ երգչախմբերի կատարումը, նա խնդրեց երգիչներին պատկերացնել, որ իրենք կանգնած են Արարատի գագաթին եւ երգում են ողջ աշխարհի համար: Եվ դրանից հետո նա զգաց, թե ինչպես նրանց մեջ արթնացավ պայքարի ոգին եւ հաջողվեց ստանալ անհրաժեշտ հնչեղությունը:

12 Март 2009 - 17:35 AMT
Уже во второй раз всемирно известный американский дирижер Джон Нельсон посещает Армению. На этот раз дирижер приглашен в Ереван для исполнения знаменитой «Торжественной мессы» Бетховена, которая прозвучит 13 марта в Государственном филармоническом зале им. Арама Хачатуряна. Во время исполнения на одной сцене одновременно выступят три крупных армянских хора: хор «Овер», Государственный камерный хор Армении, Ереванский государственный хор, которым будет аккомпанировать Государственный филармонический оркестр Армении.
Репетиции участвующих в проекте коллективов над исполнением «Торжественной мессы», одной из самых сложных классических композиций проходили на протяжении двух недель, а с Джоном Нельсоном репетиции проводились всего три дня. Для сравнения» Роберт Млкеян сказал, что Герберт фон Караян репетировал это произведение с Берлинским симфоническим оркестром четыре месяца. По словам солистов, невзирая на малое количество репетиций с Джоном Нельсоном, за прошедшие трехдневные репетиции они приобрели больше опыта, нежели участвуя в мастер-классах.
«Будучи небольшой, Армения довольно гордая страна. Порой я чувствую себя не очень комфортно в Армении, так как здесь сильно ощущается дух борьбы, причины которой уходят в глубины истории этой древней страны», – поделился своим впечатлением мнением об Армении Джон Нельсон на прошедшей 12 марта пресс-конференции. Он так же добавил, что во время репетиций, когда ему не понравилось исполнение, он попросил певцов представить, что они стоят на вершине Арарата и сверху смотрят на весь мир. И после этого он почувствовал, как в них проснулся дух борьбы, и удалось получить необходимое звучание.