Արդբեջանի ԶՈւ զինծառայողների կողմից ՀՀ պետական սահմանը Սյունիքի մարզի Սև լիճ հատվածում ապօրինի հատելու և ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը խախտելու փաստի առթիվ քրեական գործ է հարուցվել։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել է գլխավոր դատախազի խորհրդական Գոռ Աբրահամյանը։
Նշվում է, որ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ 2021-ի մայիսի 12-ին՝ ժամը 08:00-ի սահմաններում, Ադրբեջանի զինված ուժերի մի խումբ զինված զինծառայողներ, ԱՀ ԶՈւ մի քանի զորամիավորման հրամանատարների կազմակերպմամբ, առանց թույլտվության հատել են Սյունիքի Գորիս համայնքի վարչական տարածքում գտնվող՝ Սև լճի հատվածում պահպանվող պետսահմանը:
«Մոտ 3-3.5 կմ առաջանալով ՀՀ տարածքով, նրանք դիրքավորվել են բարենպաստ բարձունքներից մեկի վրա և նրանց մոտեցած ՀՀ ԶՈւ զինծառայողների հասցեին բռնություն գործադրելու սպառնալիքներ հնչեցնելով հայտնել, որ այդ տարածքը պատկանում է Ադրբեջանին, չեն թույլտարում առաջանալ, իսկ առաջանալու դեպքում սպառնացել են զենք կիրառել:
Նկատի ունենալով, որ նախապատրաստված նյութերում առկա են Ադրբեջանի ԶՈւ զինծառայողների կողմից ՀՀ պետական սահմանն ապօրինի հատելու և բռնություն գործադրելու սպառնալիքի միջոցով ՀՀ տարածքի մասն այլ պետությանը հանձնելուն ուղղված գործողություններ կատարելու հանցագործությունների հատկանիշներ պարունակող տվյալներ՝ Գորիսի կայազորի զինվորական դատախազությունում հարուցվել է քրեական գործ ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 329-րդ հոդվածի երկրորդ մասի և 300.2-րդ հոդվածի հատկանիշներով»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Քրեական գործով նախաքննության կատարումը հանձնարարվել է ՀՀ ՔԿ ԶՔԳՎ 9-րդ կայազորային քննչական բաժնին:
Միաժամանակ, Սևանի և Եղեգնաձորի կայազորների զինվորական դատախազությունների հանձնարարությամբ ՀՀ ՊՆ Վարդենիսի և Սիսիանի ՌՈ բաժիններում ևս նյութեր են նախապատրաստվում համապատասխանաբար Գեղարքունիքի և Սյունիքի մարզերում պետսահմանի առանձին հատվածներում ևս այսօր արձանագրված նմանատիպ դրսևորումների հանգամանքները պարզելու նպատակով:

14 Май 2021 - 12:31 AMT
Прокуратура Армении возбудила уголовное дело о нарушении территориальной целостности республики в связи с незаконным переходом азербайджанскими военными госграницы в Сюникской области страны. Об этом сообщил представитель генпрокуратуры Гор Абрамян.
Согласно материалам, подготовленным сисианским управлением Военной полиции Министерства обороны РА по поручению военной прокуратуры Горисского гарнизона, была получена фактическая информация о том, что 12 мая около 08:00 группа вооруженных военнослужащих ВС Азербайджана без разрешения пересекла государственную границу, охраняемую на участке Черного озера, располагающегося на административной территории общины Горис Сюникской области Армении.
Продвинувшись на порядка 3-3.5 км по территории Армении, они расположились на одной из благоприятных высот, и, озвучив угрозы применить насилие в адрес приблизившихся военнослужащих ВС Армении, заявили, что эта территория принадлежит Азербайджану и они не позволяют пройти вперед, а в случае продвижения пригрозили применить оружие.
«Учитывая сведения о признаках, совершенных азербайджанскими ВС преступлений, связанных незаконным пересечением госграницы Армении, и действиями, направленными на передачу части территории страны иному государству путем угрозы применения насилия, в гарнизонной военной прокуратуре города Горис возбуждено уголовное дело по статьям «незаконное пересечение госграницы группой лиц с применением насилия или с угрозой его применения» и «действия, направленные на нарушение территориальной целостности», – отметил Абрамян.
В то же время по распоряжению военной прокуратуры Севанского и Ехегнадзорского гарнизонов в Варденисском и Сисианском отделениях Военной полиции Министерства обороны Армении также готовятся материалы для выяснения обстоятельств аналогичных проявлений, зарегистрированных сегодня на отдельных участках госграницы в Гегаркуникской и Сюникской областях Армении.
Исполняющий обязанности премьер-министра Республики Армения Никол Пашинян 14 мая официально обратился в ОДКБ в связи с ситуацией в Сюникской области РА. Пашинян обратился к действующему председателю Совета коллективной безопасности ОДКБ, президенту Таджикистана Эмомали Рахмону, в рамках реализации положений статьи 2 Договора о коллективной безопасности от 15 мая 1992 года, дать поручение о незамедлительном задействовании механизма экстренных консультаций с целью координации позиций государств-членов ОДКБ и принятия мер для устранения возникшей угрозы.