12 Մարտ 2009 - 18:03 AMT
81 տարեկան հասակում վախճանվել է Մոսկվայի Ցվետնոյ բուլվարի կրկեսի վաղեմի աշխատող, հանրաճանաչ ելույթավար Զավեն Մարտիրոսյանը : Այդ մասին այսօր հաղորդել են կրկեսի տնօրինությունից: «Խոր վշտով հաղորդում ենք, որ երկարատեւ հիվանդությունից վախճանվել է Ռուսաստանի վաստակավոր արտիստ Զավեն Մարտիրոսյանը, -նշել են տնօրինությունում:- Մոսկվայի Նիկուլինի անվան կրկեսի ողջ կոլեկտիվը վշտացած է հիանալի դերասանի կյանքից հեռանալու պատճառով: Մեզ համար դա իսկապես անդառնալի կորուստ է», – հաղորդում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍ-ը:
Զավեն Մարտիրոսյանը կրկես էր եկել սպորտից: Սկզբում նա աշխատել է որպես օդային մարմնամարզիկ, այնուհետեւ դարձել է Հայաստանում կրկեսաբեմի տեսուչ: Ծաղրածուների մանրապատումների հետ համատեղ հաջող ելույթներից հետո դարձել է հայտնի եւ սիրված:Մարտիրոսյանն աշխատել է Մոսկվայի ՑՎետնոյ բուլվարի Նիկուլինի անվան կրկեսում 1968 թվականից: Ավելի քան 28 հազար անգամ նա այստեղ վարել է ներկայացումը: Նրան անվանում էին «Մանեժի տիրակալ» եւ «Ֆրակով մարդը»:

На 81-м году жизни скончался старейший работник цирка на Цветном бульваре знаменитый конферансье Завен Мартиросян. Об этом сообщили сегодня в дирекции цирка. “С глубоким прискорбием сообщаем о том, что после продолжительной болезни скончался заслуженный артист России Завен Мартиросян, – отметили в дирекции. – Весь коллектив Московского цирка Никулина невероятно скорбит об уходе из жизни замечательного актера. Для нас это – поистине невосполнимая потеря”, сообщает Итар-Тасс.
Завен Мартиросян пришел в цирк из спорта. Сначала он работал как воздушный гимнаст, затем стал инспектором манежа цирка в Армении. После успешных выступлений совместно с клоунскими репризами, стал известен и популярен. Мартиросян работал в Московском цирке Никулина на Цветном бульваре с 1968 года. Более 28 тыс раз он открывал здесь представления. Его называли “Властелином манежа” и “Человеком во фраке”.