ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը Անվտանգության խորհրդի նիստում անդրադարձել է նաև Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի կողմից շրջանառության մեջ դրված «Զանգեզուրի միջանցքի» թեզին և հայտարարել, որ ՀՀ-ն երբեք միջանցքի հարց չի քննարկել և չի քննարկելու։
Նա նշել է, որ ադրբեջանական կողմի այդ թեզը շրջանառում են նաև որոշ քաղաքական շրջանակներ։
«Հայտնի քաղաքական շրջանակները հանդես են գալիս որպես Ադրբեջանի տեղեկատվական պայքարի գործակալներ․․․ Այն քննարկումները, որ մենք ունեցել ենք, եղել են հրապարակային և արտահայտված են հունվարի 11-ի համատեղ հայտարարության և եռակողմ աշխատանքային խմբի գործունեության հետ կապված պաշտոնական տեղեկատվության մեջ»,- ասել է վարչապետի պաշտոնակատարը։
Նա հավելել է նաև, որ կոմունիկացիների բացումը ՀՀ իշխանության քաղաքական օրակարգում է, բայց դա որևէ կապ չի կարող ունենալ «միջանցքային» պրոպագանդայի հետ։ Ըստ նրա, այդ թեզը քարոզում է ինչպես Ադրբեջանը, այնպես էլ ՀՀ որոշ քաղաքական շրջանակներ։
Փաշինյանը նաև ասել է, որ հայ-ադրբեջանական սահմանի որոշ հատվածներում նկատվում է լարվածության և ադրբեջանական ուժերի ագրեսիվության աճի միտում։

17 Май 2021 - 08:53 AMT
Армения не обсуждала и не будет обсуждать вопрос предоставления коридора по территории республики Азербайджану. Об этом заявил исполняющий обязанности премьер-министра Армении Никол Пашинян.
«Проведенные обсуждения являются публичными, они отражены в официальной информации о деятельности трехсторонней рабочей группы и совместном заявлении от 11 января.
Я хочу сказать, что открытие коммуникаций в регионе, да, стоит в нашей политической повестке, но это никак не может иметь ничего общего с пропагандой «коридора», которую сегодня продолжают продвигать конкретные политические круги Азербайджана и Армении», – отметил Пашинян.
По его словам, переговоры с азербайджанцами ведутся лишь по одному вопросу – ВС Азербайджана должны покинуть территорию Армении.