Մայիսի 19-ի երեկոյան կայացել է պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Վաղարշակ Հարությունյանի հեռախոսազրույցը ՌԴ պաշտպանության նախարար, բանակի գեներալ Սերգեյ Շոյգուի հետ՝ քննարկվել է իրադրությունը հայ-ադրբեջանական սահմանին։
Հարությունյանը ներկայացրել է ադրբեջանական զինված ուժերի սադրանքների արդյունքում ստեղծված իրադրությունը և հայկական կողմի գործողությունները։ Երկուստեք կարևորվել է խնդրի խաղաղ կարգավորման անհրաժեշտությունը, տեղեկացնում է ՊՆ տեղեկատվության ու հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը։
Միևնույն ժամանակ, Հարությունյանը շեշտել է, որ ոտնձգությունները ՀՀ ինքնիշխան տարածքների հանդեպ բացարձակ անընդունելի են և ադրբեջանցի զինվորականները պարտավոր են վերադառնալ ելման դիրքեր։
Հարությունյանն ու Շոյգուն քննարկել են նաև Լեռնային Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահ առաքելության ընթացքը և տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող մի շարք այլ հարցեր։
Ըստ ՌԴ ՊՆ տարածած հաղորդագրության, քննարկվել է իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում։
«Զրույցի ընթացքում քննարկվել է իրավիճակը տարածաշրջանում և ԼՂ-ում ռուսական խաղաղապահ զորակազմի առաջադրանքների կատարման շրջաններում, ինչպես նաև փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ։

20 Май 2021 - 07:15 AMT
И.о. министра обороны Армении Вагаршак Арутюнян 19 мая в ходе телефонной беседы со своим российским коллегой Сергеем Шойгу обсудил ситуацию на армяно-азербайджанской границе. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны РА.
«Арутюнян представил ситуацию, сложившуюся в результате провокаций вооруженных сил Азербайджана и действий армянской стороны. Обе стороны согласились с необходимостью мирного урегулирования вопроса», – говорится в сообщении.
Арутюнян подчеркнул, что посягательства на суверенные территории Республики Армения абсолютно недопустимы, и азербайджанские военные обязаны вернуться на исходные позиции.
В ходе телефонного разговора обсуждались вопросы, связанные с выполнением задач российского миротворческого контингента в Нагорном Карабахе и с ситуацией в регионе, а также другие вопросы, представляющие двусторонний интерес.