Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը, կառավարության նիստում անդրադառնալով հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակին, ասել է, որ ՀՀ տարածքում այժմ 500-600 ադրբեջանցի զինծառայող կա և իրավիճակը լարված է մնում։
Ըստ Փաշինյանի, հայկական ԶՈւ քայլերը միտված են մարտավարական գործողություններով սահմանափակելու ադրբեջանցիների գործողությունների պոտենցիալը:
«Քաղաքական առումով մեր խնդիրը հետևյալն է՝ թույլ չտալ, որ իրավիճակը դուրս գա վերահսկողությունից, առավելագույնն անել ռազմական բախման որևէ սցենար բացառելու համար, հասնել նրան, որ ադրբեջանցի զինծառայողները լքեն ՀՀ տարածքը», – ասել է Փաշինյանը։
Վարչապետի պաշտոնակատարն ասել է նաև, որ ահռելի դիվանագիտական աշխատանք է կատարվել և կատարվում։
Մայիսի 19-ին, ժամը 14։00-ին պետք է շարունակվեին ադրբեջանական ԶՈՒ կողմից հայ-ադրբեջանական սահմանին իրականացված սադրանքի հետևանքով ստեղծված իրադրության խաղաղ հանգուցալուծման շուրջ բանակցությունները։ Չնայած վաղօրոք ձեռք բերված պայմանավորվածությանը՝ ադրբեջանական կողմը բանակցություններին չի ներկայացել։

20 Май 2021 - 11:16 AMT
На территории Армении продолжают оставаться около 500-600 азербайджанских военных. Об этом заявил 20 мая на заседании правительства РА исполняющий обязанности премьер-министра Армении Никол Пашинян, комментируя ситуацию на армяно-азербайджанской границе.
По его словам, оперативная обстановка на тех участках армяно-азербайджанской границы, которые подверглись посягательству со стороны ВС Азербайджана, не претерпела изменений, и ситуация продолжает оставаться напряженной.
Пашинян заявил, что ВС Армении нацелены на то, чтобы тактическими действиями ограничить возможности действий азербайджанцев.
«Политически наша проблема заключается в следующем: во-первых, не допустить выхода ситуации из-под контроля, то есть сделать все возможное, чтобы исключить любой сценарий вооруженного или военного конфликта, а во-вторых, добиться, чтобы представители Вооруженных сил Азербайджана покинули территорию Армении», – сказал и. о. премьера.