ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանը, ֆեյսբուքյան իր էջում անդրադառնալով սահմանազատման մասին շրջանառվող փաստաթղթին, հայտարարել է՝ խաղաղությունը մեզ համար բարձրագույն արժեք է, բայց մենք չպետք է թույլ տանք թմրեցնել մեզ ադրբեջանական կեղծ խաղաղասիրությամբ։
«Եվս մեկ անգամ հատուկ նշում եմ, որ Ադրբեջանի հետ միայն սահմանազատումը` առանց անվտանգության գոտու, ոչ միայն չի ապահովելու ՀՀ քաղաքացիների ու հատկապես ՀՀ սահմանային բնակիչների իրավունքները, այլ կդառնա նոր խախտումների ու նոր լարվածության պատճառ, քանի դեռ կան առնվազն այս պայմանները`
1) Ադրբեջանական բարձրագույն իշխանությունները ոչ միայն չեն դադարեցրել, այլ ավելի են խորացրել հայատյացության ու ֆաշիզմի հասնող թշնամանքի քաղաքականությունը Հայաստանի ողջ բնակչության, ողջ հայ ժողովրդի նկատմամբ: Խոսքն իրական ցեղասպան քաղաքականության մասին է:
2) Նույն սկզբունքով Ադրբեջանի նախագահն անընդհատ սպառնալիքների լեզվով է խոսում մեր երկրի ու ողջ բնակչության մասին: Նա է հպարտանում, որ ատելության ու թշնամանքի զգացումով մեծացել է մի ողջ սերունդ:
3) Ադրբեջանական իշխանությունները դիտավորությամբ շարունակում են հոգեկան տառապանքներ պատճառել հայկական կողմի գերիների ու անհայտ կորածների ընտանիքներին, խախտել գերիների իրավունքները` նրանց իրական թիվը չհրապարակելով ու հայրենիք չվերադարձնելով:
4) Պատերազմի ընթացքում հայկական կողմի քաղաքացիական անձանց ու զինծառայողների նկատմամբ ադրբեջանական դաժանությունների կրկնվելու իրական վտանգը վերացած չէ, իսկ տեղի ունեցածի համար որևէ մեկը պատասխանատվություն չի կրել:
5) Ադրբեջանական զինված ծառայողները անօրինական ներկա են ՀՀ ինքնիշխան տարածքում` Գեղարքունիքում և Սյունիքում` խաթարելով հայաստանյան հասարակության հոգեկան անդորրը:
6) Գեղարքունիքի ու Սյունիքի գյուղերի հարևանությամբ ադրբեջանական զինված ծառայողները շարունակում են կոպիտ խախտել ՀՀ սահմանային բնակիչների իրավունքները (զենքի ցուցադրումով սպառնալիքներ ՀՀ քաղաքացիներին` հովիվներին, մարդիկ զրկված են իրենց հողատարածքներից և արոտավայրերից օգտվելու հնարավորությունից, պարբերական կրակոցներ ՀՀ գյուղերի հարևանությամբ և այլն):
7) Սյունիքի համայնքների միջև ճանապարհներին արձանագրվում են իրավունքների կոպիտ խախտումներ ու սադրանքներ (Գորիսից Կապան ճանապարհին քարերով ՀՀ քաղաքացիական մեքենային հարվածելը, Արավուսի հովիվին քաշքշելը ու աչքին հարվածելը, Կապանից Ճակատեն գյուղ տանող ճանապարհը ադրբեջանական մեքենայով փակելը, ՀՀ սահմանային բնակիչների` ադրբեջանական վերահսկողության ներքո տարածքներ անցած կենդանիներին չվերադարձնելը և այլ միջադեպեր): Այդ ճանապարհներին ադրբեջանական ցուցանակների ու դրոշների, զինվորականների տեղակայումով շարունակաբար խախտվում են ՀՀ քաղաքացիների իրավունքները (հոգեբանական լարվածություն ու ահաբեկելու նպատակ, մարդկանց ազատ տեղաշարժի սահմանափակում և այլն)»,-ասվում է գրառման մեջ:
ՄԻՊ-ը նշել է, որ սահմանազատումն ինքնին ցանկացած երկրի համար ունի հիմնարար կարևորություն՝ դա նաև մարդու իրավունքների երաշխիք է:
«Բայց սահմանազատումը կարող է տևել տարիներ, եթե ոչ տասնյակ տարիներ, իսկ քանի դեռ կան թվարկվածս պայմանները ՀՀ սահմանային բնակիչների, ՀՀ քաղաքացիների իրավունքների իրական երաշխավորման հրատապությունը պահանջում է Ադրբեջանի հետ սահմանային բոլոր հատվածներով Գեղարքունիքի ու Սյունիքի շուրջ անվտանգության գոտու ստեղծում:
Սահմանազատումը կարելի է իրականացրել անվտանգության գոտի ստեղծելուց հետո կամ առնվազն զուգահեռ, որի հայեցակարգը մենք ներկայում ամփոփում ենք:
ՀՀ քաղաքացիների ու նախևառաջ սահնանային բնակիչների խաթարված բնականոն կյանքը, իրավունքները նվազագույն պայմաններով վերականգնելու համար Ադրբեջանական զինված ծառայողները, դրոշներն ու ցուցակները պետք է հեռացվեն ՀՀ գյուղերի հարևանությունից ու համայնքների միջև ճանապարհներից»,-ասվում է գրառման մեջ:

21 Май 2021 - 11:37 AMT
Лишь демаркация границы с Азербайджаном без создания зоны безопасности не только не обеспечит права граждан Республики Армения и, в частности, жителей пограничных районов, но и станет причиной новых нарушений и новой напряженности. Об этом заявил омбудсмен РА Арман Татоян.
Он перечислил неблагоприятные условия.
«1) Власти Азербайджана не только не остановили, но и углубили политику ненависти к армянам и фашизма в отношении всего населения Армении, всего армянского народа. Речь идет о реальной геноцидальной политике;
2) По такому же принципу президент Азербайджана постоянно говорит языком угроз в адрес нашей страны и всего населения;
3) Власти Азербайджана сознательно продолжают причинять душевные страдания семьям пленных и без вести пропавших армянских военнослужащих, нарушают права пленных, не сообщая об их реальном количестве и не возвращая их на родину;
4) Реальная опасность повторения зверств азербайджанцев против мирных жителей и военнослужащих армянской стороны во время войны не устранена, и никто не несет ответственности за случившееся;
5) Военнослужащие азербайджанских вооруженных сил незаконно находятся на суверенной территории Республики Армения, в областях Гегаркуник и Сюник, нарушая спокойствие армянского населения;
6) В окрестностях сел Гегаркуника и Сюника азербайджанские вооруженные силы продолжают грубо нарушать права жителей приграничных районов РА (угрозы демонстрацией оружия жителям сел, пастухам, людям, лишенным доступа к своим землям, пастбищам, регулярные перестрелки возле села Республики Армения и др.);
7) На дорогах между Сюникскими общинами зафиксированы грубые нарушения прав и провокации (забрасывание камнями гражданского автомобиля жителя Армении на дороге из Гориса в Капан, избиение пастуха из Аравуса, перекрытие дороги из Капана в село Чакатен и другие инциденты). Размещение азербайджанских знаков и флагов и военных на этих дорогах постоянно нарушает права граждан Республики Армения (психологическое напряжение и запугивание, ограничение свободного передвижения людей и т. д.)», – говорится в заявлении.
По словам Татояна, демаркация, сама по себе, для любой страны имеет принципиальное значение, это также и гарантия прав человека.
«Но демаркация может длиться годами, если не десятилетиями, и пока есть все перечисленные условия, актуальность реального обеспечения прав приграничных жителей Республики Армения, граждан Республики Армения требует создания зоны безопасности на всех участках границы с Азербайджаном вокруг Гегаркуника и Сюника.
Демаркацию можно проводить после создания зоны безопасности, или хотя бы параллельно с этим, концепцию которой мы и предлагаем. Проведение лишь одной демаркации будет сопровождаться новыми нарушениями прав граждан Республики Армения и особенно приграничных жителей и напряженностью в обществе.