ՀՀ և Ադրբեջանի միջև սահմանների սահմանագծման և հետագայում սահմանազատման գործընթացները պետք է մաս կազմեն հակամարտության համապարփակ խաղաղ կարգավորման գործընթացի, որի շրջանակներում առաջնային կերպով պետք է հասցեագրվեն Արցախի Հանրապետության տարածքների դեօկուպացիայի և Արցախի վերջնական իրավական կարգավիճակի որոշման հարցերը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո: Այդ մասին հայտարարել է ԱԳՆ խոսնակ Աննա Նաղդալյանն՝ անդրադառնալով սահմանազատման վերաբերյալ ստրագրվելիք նոր փաստաթղթին։
Անդրադառնալով ադրբեջանական զինուժի ներկայությանը ՀՀ տարածքում՝ Նաղդալյանն ասել է, որ ուժի կիրառմամբ կամ դրա սպառնալիքի օգտագործմամբ պայմանների առաջադրումը միջազգային իրավունքի կոպտագույն խախտում է: Հայաստանը չի տրվելու նմանօրինակ ճնշումներին:
«Հայաստանը մերժում է նաև այսպես կոչված «վիճելի տարածքներ» կեղծ օրակարգի ներմուծումը, ինչը վտանգավոր նախադեպ կարող է հանդիսանալ ուժի կիրառման արդարացման համար նաև այլ տարածաշրջաններում:
Չկատարելով նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած իր պարտավորությունները, մասնավորապես՝ հայ ռազմագերիների և պատանդի կարգավիճակում գտնվող քաղաքացիական անձանց հայրենադարձման և այլ հումանիտար հարցերի առնչությամբ՝ Ադրբեջանը կրկին ի ցույց է դրել միջազգային հանձնառությունների միտումնավոր դրժման իր վարքագիծը:
Այս իրավիճակում Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքից ադրբեջանական զինված ուժերի անհապաղ և անվերապահ դուրսբերումը մայիսի 11-ի դրությամբ ելման դիրքեր կարող է անհրաժեշտ պայմաններ ստեղծել ի հայտ եկող հարցերը քաղաքական-դիվանագիտական գործիքակազմի շրջանակներում դիտարկելու համար:
Անդրադառնալով միջազգային արձագանքին իրավիճակի վերաբերյալ՝ Նաղդալյանն ասել է, որ միջազգային իրավունքի դիրքերից հանդես եկող և Հարավային Կովկասում կայունությամբ ու անվտանգությամբ անկեղծորեն շահագրգռված միջազգային գործընկերներն արտահայտել են իրենց աներկբա դիրքորոշումն առ այն, որ Ադրբեջանն անհապաղ և անվերապահ պետք է ետ քաշի իր զորքերը Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից:
Նա չի նշել, թե այդ դեպքում դա ինչպես կանդրադառնա ԼՂ կարգավիճակի և հետագա ճակատագրի վրա։ Ադրբեջանի նախագահ Իլահմ Ալիևը հայտարարել է, որ ՀՀ-ն պետք է ճանաչի Ադրբեջանի սահմանները, այդ թվում՝ Ղարաբաղը ճանաչի Ադրբեջանի մաս։

Процессы делимитации и последующей демаркации границ между Арменией и Азербайджаном должны быть частью процесса всеобъемлющего мирного урегулирования, в рамках которого под эгидой Минской группы ОБСЕ должны решаться вопросы деоккупации территорий Республики Арцах (Нагорно-Карбахской Республики) и определенияокончательного правового статуса Арцаха. Об этом в ответ на вопросы СМИ заявила пресс-секретарь МИД РА Анна Нагдалян.
Исполняющий обязанности премьер-министра Армении Никол Пашинян заявил 20 мая, что собирается подписать новый документ по итогам трехсторонних переговоров с участием РФ и Азербайджана. Таким образом он прокомментировал публикацию зятя бывшего президента Армении Сержа Саргсяна, экс-посла Армении в Ватикане Микаэла Минасяна, который 19 мая сообщил, что Пашинян подписал антиармянский документ. По словам Пашиняна, ведутся трехсторонние переговоры между Арменией, Россией и Азербайджаном.
«Выдвигание условий путем применения силы или угрозы силой является грубым нарушением международного права. Армения не поддастся такому давлению. Армения также отвергает введение повестки дня о так называемых «спорных территориях», которая может создать опасный прецедент для оправдания применения силы и в других регионах.
Не выполнив свои обязательства по трехстороннему заявлению от 9 ноября, в частности, по вопросу возвращения армянских военнопленных и захваченных гражданских лиц и по другим гуманитарным вопросам, Азербайджан подтвердил свое намеренное нарушение международных обязательств», – заявила Нагдалян.
По ее словам, немедленный и безоговорочный вывод азербайджанских вооруженных сил с суверенной территории Республики Армения на исходные, по состоянию на 11 мая, позиции может создать необходимые условия для рассмотрения вопросов, возникающих в рамках политического и дипломатического инструментария.
Оценивая реакцию международного сообщества на эту ситуацию, Нагдалян отметила: «Наши международные партнеры, выступающие с позиций международного права и искренне заинтересованные в стабильности и безопасности на Южном Кавказе, недвусмысленно выразили свою позицию, что Азербайджан незамедлительно и безоговорочно должен отвести свои войска с суверенной территории Армении».