Մարտի 13-ին Հայաստանում նշում են հայ բանաստեղծ Եղիշե Չարենցի ծննդյան 112-ամյակը: Այդ առիթով Չարենցին նվիրված հուշարձանի մոտ պսակ դնելու եւ գրողի բանաստեղծություններն ասմունքելու միջոցառում տեղի ունեցավ:
«Չարենցի հանճարը արդիական է բոլոր ժամանակներում: Չարենցի պոեզիան ընդունակ է հավասարակշռելու մարդու հոգեկան վիճակը: Ժողովրդի հանճարը ինքնին ժողովրդի դեմքն է, ուստի հատկապես երիտասարդությանն անհրաժեշտ է ավելի հաճախ դիմել իր ժողովրդի` Չարենցի պես հանճարների գործերին»,- ասել է բանաստեղծի թոռ Արմեն Չարենցը:
Եղիշե Չարենցը, իսկական անունը` Սողոմոնյան Եղիշե Աբգարովիչ, ծնվել է 1897թ. մարտի 13-ին Կարսում, մանր առեւտրականի ընտանիքում: 1915թ. ապագա հայ մեծ գրողը կամավոր գնաց ռազմաճակատ: Երեսունական թվականներին իր ակտիվ հասարակական գործունեության պատճառով Չարենցը Խորհրդային կառավարության կողմից մեղադրվեց հակահեղափոխության, ազգայնականության, տրոցկիզմի եւ ահաբեկչության մեջ եւ տնային կալանքի ենթարկվեց: Ավելի ուշ` 1937թ. վերջին, Չարենցը ձերբակալվեց եւ անհայտ պատճառներով վախճանվեց բանտի հիվանդանոցում:

13 марта в Армении отмечают 112-летие со дня рождения армянского поэта Егише Чаренца. В связи с этой датой у памятника Чаренцу прошло мероприятие с возложением венков и декламацией стихотворений поэта.
“Гений Чаренца остается актуальным для всех времен. Поэзия Чаренца способна уравновесить душевное состояние человека. Гений народа – это лицо самого народа, поэтому особенно молодежи необходимо чаще обращаться к работам гениев своего народа, каким является Чаренц”, – сказал внук поэта Армен Чаренц.
Егише Чаренц, настоящее имя – Согомонян Егише Абгарович родился 13 марта 1897 года в Карсе, в семье мелкого торговца. В 1915 году будущий великий армянский писатель пошел добровольцем на фронт. В тридцатых годах из-за своей активной общественной деятельности Советским правительством Чаренц был обвинен в контрреволюции, национализме, троцкизме и терроризме и взят под домашний арест. Позднее, в конце 1937 года, Чаренц был арестован и по неизвестным причинам скончался в тюремной больнице.