Հունիսի 2-ին Ադրբեջանում տեղի ունեցավ հայկական կողմի գերիներ Լյուդվիկ Մկրտչյանի և Ալյոշա Խոսրովյանի իրավունքները կոպիտ խախտող, միջազգային իրավունքն ամբողջությամբ ոտնահարող քրեական գործով դատական նիստը: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը՝ նշելով, որ գերիների նկատմամբ ցանկացած դատավարություն միջազգային իրավունքի կոպիտ խախտում է։
Նշվում է, որ Ադրբեջանում ապօրինի պահվող հայկական կողմի բոլոր զինծառայողներն ու քաղաքացիական անձինք կարգավիճակով գերի են. նրանք գերեվարվել են զինված հակամարտության ժամանակ և հիմա էլ այդ հակամարտությունը չի ավարտվել:
Ավելին, ադրբեջանական իշխանությունները հայկական կողմի գերիների նկատմամբ հետապնդումներ են հարուցում, ըստ էության, հենց նրանց այսպես կոչված «խոստովանական ցուցմունքների» հիման վրա:
«Ակնհայտ է, որ նման պայմաններում Ադրբեջանում նրանք պահվում են ակնհայտ ապօրինի և գերիներից ցանկացածի նկատմամբ քրեական հետապնդումը կամ դատավարությունը, նրանց կալանքի տակ պահելը միջազգային մարդասիրական իրավունքի, այդ թվում` Ժնևի երրորդ կոնվենցիայի պահանջների կոպիտ խախտումներ են»,-ասվում է ՄԻՊ գրառման մեջ:
ՄԻՊ աշխատակազմը ուսումնասիրությամբ արձանագրել է, որ, ինչպես երևում էր ադրբեջանական աղբյուրներով հրապարակված տեսանյութերից ու լուսանկարներից, դատական նիստերի դահլիճում գերիներ Լյուդվիկ Մկրտչյանի և Ալյոշա Խոսրովյանի նկատմամբ դրսևորվում էր մարդու արժանապատվությունը բացահայտ նվաստացնող վերաբերմունք՝ նրանց պահելով ապակյա խցում ու մեկուսացած վիճակում:
Ուսումնասիրությունները վկայում են նաև, որ այդ տեսարանի հրապարակայնացումը ադրբեջանական սոցիալական մեդիայում արժանացել է գովասանքի, իսկ Լյուդվիկ Մկրտչյանի և Ալյոշա Խոսրովյանի վերաբերյալ հնչել են մահապատժի ենթարկելու և խոշտանգելու, ինչպես նաև նրանց նկատմամբ բռնության տարածված կոչեր:
«Ուստի, Ադրբեջանում ապօրինի պահվող հայ գերիների նկատմամբ դատավարություններն ամբողջությամբ հակասում են միջազգային իրավունքի հիմքերին և կոպտորեն խախտում են գերիների ու նրանց ընտանիքների իրավունքները, քաղաքկանացնում են մարդասիրակակ հարցերը: Եվ այս ամենն այն պայմաններում, որ ադրբեջանական իշխանությունները չեն հայտնում գերիների իրական թիվը:
Հետևաբար, հայկական կողմի բոլոր գերիները պետք է անհապաղ ազատ արձակվեն ու վերադարձվեն Հայրենիք՝ առանց որևէ նախապայմանի»,-ասվում է ՄԻՊ հայտարարության մեջ:
Ադրբեջանում սկսվել է Խծաբերդում գերեվարված 14 զինծառայողի դատավարություն, որոնց դեմ հարուցված քրգործերը փոխանցվել են Բաքվի ծանր հանցագործությունների դատարան։ Հրապարակվել է երկու գերու անուն. Հրաչ Ավագյանին և Գեղամ Սերոբյանին «ահաբեկչության» մեղադրանք է ներկայացվել՝ հրազենի և որպես զենք օգտագործվող առարկաների կիրառմամբ։ Նրանց մեղադրում են նաև սահմանի ապօրինի հատման մեջ։

Любое преследование или судебное разбирательство в отношении пленных является грубым нарушением международного права. Об этом заявил омбудсмен Армении Арман Татоян.
2 июня в Азербайджане состоялось судебное заседание по уголовному делу пленных армянской стороны Людвика Мкртчяна и Алеши Хосровяна, с грубыми нарушениями их прав и полностью попирающих международное право.
Служба государственной безопасности и Генпрокуратура Азербайджана распространили заявление: «Завершено и передано в суд предварительное следствие по уголовному делу в отношении 14 армянских военнопленных, совершивших диверсионные, террористические и прочие преступления против азербайджанских военнослужащих и гражданских лиц в северо-западном районе Гадрута».
«Во-первых, все военнослужащие и гражданские лица армянской стороны, незаконно удерживаемые в Азербайджане, по статусу являются пленными, оно были захвачены в плен в ходе вооруженного конфликта, и на сегодняшний день этот конфликт еще не завершен.
Более того, власти Азербайджана осуществляют преследование в отношении армянских пленных, по существу, на основании их так называемых «признательных показаний».
Очевидно, что в таких условиях в Азербайджане они удерживаются незаконно, и преследование или судебное разбирательство в отношении любого из пленных, удерживание их под стражей являются грубым нарушением требований международного гуманитарного права, в том числе требований Третьей Женевской Конвенции», – отметил Татоян.
По его словам, политика армянофобии и враждебности властей Азербайджана в целом подтверждает нелегитимность уголовных процедур, делая бессмысленным любой разговор о законе. Более того, в этих условиях явно находится под угрозой право на жизнь и ряд других жизненно важных прав военнопленных.
Как сообщили в аппарате Защитника прав человека РА, как видно из опубликованных азербайджанскими источниками видео- и фотоматериалов, к пленным Людвику Мкртчяну и Алеше Хосровяну в зале суда проявляли открыто унизительное обращение – они находились в стеклянной камере в изоляции.
Исследования аппарата Защитника прав человека свидетельствуют, что обнародование этой сцены получило одобрение азербайджанских социальных сетях, а в отношении Людвика Мкртчяна и Алеши Хосровяна звучали призывы к казни, пыткам и насилию.
«Следовательно, судебные процессы над незаконно удерживаемыми Азербайджаном армянскими пленными полностью противоречат принципам международного права, грубо нарушают права заключенных и их семей, политизируют гуманитарные вопросы.
И все это в условиях, когда азержайджанские власти отказываются назвать реальное количество пленных.
Таким образом, все пленные армянской соторны должны немедленно быть освобождены и возвращены на Родину, без каких-либо предусловий», – подчеркнул Татоян.