Ադրբեջանցի զինծառայողները Գեղարքունիքի մարզի արոտավայրերում ապօրինաբար կանգնեցնում են գյուղացիներին, պահանջում են տալ բացատրություններ՝ ի՞նչ ուղղությամբ են շարժվում, ի՞նչ նպատակով և ի՞նչ են տեղափոխում, փորձում են իրականացնել մեքենաների ապօրինի խուզարկություններ, սպառնում են: Այդ մասին ասվում է Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանի հրապարակած լրացուցիչ փաստահավաք աշխատանքների արդյունքների վերաբերյալ հայտարարության մեջ։
Հայտարարությունը վերաբերում է Գեղարքունիքի Վերին Շորժա, Ներքին Շորժա, Նորաբակ, Կութ գյուղերում սահմանային բնակիչների իրավունքների խախտումներին ու վտանգներին՝ ՀՀ ինքնիշխան տարածքում ադրբեջանական զինված ծառայողների անօրինական ներկայության պատճառով:
«Հունիսի 3-ին ահազանգեր են ստացվել այն մասին, որ ադրբեջանցի զինվորականները պարբերաբար մի քանիսից մինչև մի քանի տասնյակ անձնակազմերով զինված, այդ թվում՝ մեքենաներով իջնում են դեպի Վարդենիս համայնքի Վերին Շորժա գյուղի արոտավայրերը, որտեղ գտնվում են անասնագոմերը և որտեղ գյուղացիներն արածեցնում են իրենց կենդանիներին: Նրանք դրսևորում են ցինիկ պահվածք, սպառնալիքներ տալիս գյուղացիներին զենքի ցուցադրումով: Նրանք վերջին շաբաթվա ընթացքում դիրքեր են տեղակայել Վերին Շորժայի սարատեղիին առավել մոտ վայրերում և դրանով գրեթե անհնարին դարձրել արոտավայրերն օգտագործելը:
Հունիսի 3-ին Գեղամասար համայնքի Կութ գյուղի հետ կապված՝ ստացվել են ահազանգեր, որ ադրբեջանցի զինվորականները հովիվներին հայհոյում են և բարձր գոռգոռալով, զենքի ցուցադրումով սպառնում են։Իսկ գյուղը գտնվում է նշանառության ներքո:
Ադրբեջանցի զինվորականների ակնհայտ ապօրինի տիրապետության տակ է հայտնվել Նորաբակ գյուղի անասնագոմը, և բնակիչները զրկվել են այն օգտագործելու հնարավորությունից։ Անասնագոմի մոտ առկա են վտակներ, որոնք օգտագործվել են նաև գյուղատնտեսական նպատակներով, իսկ հիմա այլևս գյուղացիները դրանք չեն կարողանում օգտագործել»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ արոտավայրերը, խոտհարքները, մյուս նշանակության հողատարածքներն օգտագործել հնարավոր չէ, քանի որ՝
1) այդ տարածքներում ապօրինաբար ներկա են ադրբեջանական զինված ուժերի ծառայողներ
2) այդ տարածքները գտնվում են ադրբեջանական զինված ուժերի ծառայողների ուղիղ նշանառության տակ:
Նշվում է նաև, որ արդեն պետք է սկսվի խոտհունձի ժամանակաշրջանը, և գյուղացիները հայտնվել են սուր խնդիրների առաջ ՝սա էլ կարող է հանգեցնել անասնագլխաքանակի կտրուկ նվազման, ինչն էլ ավելի է խորացնելու սոցիալական խնդիրները:
Հայտարարության մեջ նշվում է նաև, որ Ադրբեջանի ԶՈւ տիրապետության կամ վերահսկողության տակ են հայտնվել ջրային պաշարներ, որոնցից ձևավորվում են ոռոգման և խմելու ջրերը:
«Չի կարող պետության սահմաններին վերաբերող որևէ գործընթաց համարվել ընդունելի, եթե դրա արդյունքում խաթարվել են սահմանային բնակիչների բնականոն կյանքը, կոպտորեն խախտվել ու շարունակում են խախտված կամ լրջորեն վտանգված մնալ նրանց իրավունքները:
Այսպիսով, անվտանգության գոտու ստեղծումը բացարձակ անհրաժեշտություն է` մարդկանց խախտված իրավունքների վերականգնման ու խախտումների վտանգներից երաշխավորման նպատակով»,-ասվում է հայտարարության մեջ:

4 Июнь 2021 - 09:58 AMT
Азербайджанские военнослужащие незаконно останавливают сельчан на пастбищах по соседству с селами Гегаркуникской области Армении, требуют дать объяснения, в каком направлении они движутся, с какой целью и что перевозят, пытаются провести незаконные обыски автомобилей, угрожают. Об этом заявил омбудсмен Армении Арман Татоян.
Он сделал заявление о результатах дополнительных работ по сбору фактов. Это заявление касается нарушений прав жителей приграничных сел Верин Шоржа, Неркин Шоржа, Норабак, Кут Гегаркуникской области и опасностей, связанных с незаконным присутствием азербайджанских вооруженных служащих на суверенной территории Армении.
«В частности, 3 июня 2021 года были получены сообщения о том, что азербайджанские военные периодически, вооруженные, в составе нескольких или нескольких десятков, спускаются на пастбища села Верин Шоржа общины Варденис, где находятся хлева и где сельчане пасут своих животных. Они ведут себя цинично, угрожают сельчанам оружием. В течение последней недели они разместили позиции ближе к Верин Шоржа и тем самым сделали практически невозможным использование пастбищ.
Кроме того, 3 июня 2021 года в связи с селом Кут общины Гегамасар поступили сообщения о том, что азербайджанские военные продолжают оставаться в непосредственной близости от села, из-за чего сельчане могут использовать лишь небольшую часть пастбищ. Более того, азербайджанские военные оскорбляют пастухов и, громко крича, угрожают демонстрацией оружия. А деревня находится под прицелом. Возле хлевов есть ручьи, которые использовались и в сельскохозяйственных целях, а теперь сельчане не могут их использовать», – сообщил омбудсмен.
По его словам, явное незаконное присутствие азербайджанских вооруженных служащих в непосредственной близости от сел Гегаркуникской области РА, их откровенные преступные деяния поставили под угрозу жизнь и здоровье жителей приграничных сел РА, полностью нарушили их нормальную жизнь и психическую неприкосновенность.
«Использовать пастбища, сенокосы, другие земли невозможно, так как:
1) на этих территориях незаконно присутствуют служащие азербайджанских вооруженных сил,
2) эти территории находятся под прямым прицелом азербайджанских военнослужащих,
Все это было подтверждено исследованиями аппарата защитника прав человека Армении, в том числе областного подразделения Гегаркуника.
Вопрос в том, что для жителей сел в настоящее время особенно актуальна необходимость использования этих земельных участков в связи с сезонными требованиями. Уже должен начаться покос, и сельчане оказались перед проблемой, решение которой не терпит отлагательства. Это также может привести к резкому сокращению поголовья скота, поскольку не существует достаточных условий для занятия скотоводством», – отметил Татоян.
«Не может считаться приемлемым какой-либо процесс, касающийся границ государства, если в результате этого нарушена нормальная жизнь жителей приграничных сел, грубо нарушены и продолжают нарушаться права.
Таким образом, создание зоны безопасности является абсолютной необходимостью для восстановления нарушенных прав людей и гарантирования пресечения появления новых нарушений», – подчеркнул он.