4 Հունիս 2021 - 12:08 AMT
Մայիսի 12-ից ՀՀ տարածքում գտնվող ադրբեջանցիներն ինժեներական աշխատանքներ են սկսել, տեխնիկա են աշխատեցնում, իրենց համար դիրքերը կապող ճանապարհ են կառուցում։ Այդ մասին տեղեկացրել է Վերին Շորժա համայնքի ղեկավար Արտյոմ Երանոսյանը, գրում է «Փաստինֆոն»։
Նա նշել է, որ ադրբեջանական դիրքերը մոտ են Գեղարքունիքի մարզի Վերին Շորժայի սարատեղերին։ Սարատեղում արոտավայրեր են, որտեղ գյուղացիներն իրենց անասուններին տանում էին արոտի, բայց այդ սարի լանջին այլևս չեն արածացնում կենդանիներին, քանի որ ադրբեջանցիները նստած են դիրքերում։ Բնակիչները ստիպված կենդանիներին արոտի տանում են դեպի Շորժա՝ Ադրբեջանի սահմանի կողմ չեն գնում։
Երանոսյանը տեղյակ չէր այն միջադեպերի մասին, որոնք արձանագրել է ՀՀ ՄԻՊ-ը, ըստ որի՝ ադրբեջանցիները մեքենաներով իջնում են դեպի Վերին Շորժայի արոտավայրեր, դրսևորում ցինիկ պահվածք, սպառում գյուղացիներին՝ զենքի ցուցադրմամբ։ Սակայն նրա փոխանցմամբ՝ Վարդենիսի սարատեղում փայտից տնակներ են, որոնք կառուցել են բնակիչները, իսկ ադրբեջանցիները հասել են նշված տնակների վերևը։
«Մի 400-500 մետրի վրա եկել, իրենց պոստերում նստած են։ Վարդենիսի բնակիչներն այնտեղ իրենց անասուններին են պահում։ Այդ տարածքը հարթավայր է, որից անմիջապես բարձրանում է սարը, իրենք մոտ են՝ շատ մոտ են»,- ասել է Վերին Շորժայի ղեկավարը։
Համայնքապետը հայտնել է, որ ադրբեջանցիների կողմում արդեն նկատվում է աշխատող տեխնիկա, ադրբեջանական ԶՈւ շարժը կազմակերպելու համար շինարարություն են սկսել։ Մինչև վերջերս տեխնիկա չէր նկատել, իսկ հիմա ադրբեջանցիները մեքենաներով են սարի լանջով շարժվում։
«Սարի դոշին շարժ կա՝ տրակտոր են աշխատացնում։ Դրանք շատ լավ տեսնում ենք, մինչև դա չէր երևում։ Ադրբեջանցիները տեխնիկա են աշխատացնում, իրենց համար ճանապարհ բացում, որպեսզի դիրքերից դիրք կարողանան մեքենայով անարգել անցնել, մինչև այսօր մեքենա չէր նկատվում։ Իրենց պոստերը մոտիկ-մոտիկ են՝ էնքան էլ հեռու չեն՝ 500 մետր, 1 կմ, որտեղ իրենց հարմար է՝ ընտրել են ու պոստերը դրել»։
Դիրքերից, որտեղ ադրբեջանցիներն իրենց համար ընտրել են, տեղավորվել ու անգամ շինարարություն սկսել՝ նշանառության տակ են պահում սարատեղին։ Բարձունքից երևում է նաև Սևանա լիճը։ Վերին Շորժան 2430 մ բարձրություն ունի։
Հունիսի 3-ին Կութ համայնքի ղեկավարը ևս «Փաստինֆոյին» տեղեկացրել էր, որ ադրբեջանցիները սկսել են հողային աշխատանքներ՝ իրենց կողմից օկուպացված բարձունքներում։ Նրա կարծիքով՝ թշնամին խրամատավորվում է։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ադրբեջանցի զինծառայողները Գեղարքունիքի մարզի արոտավայրերում ապօրինաբար կանգնեցնում են գյուղացիներին, պահանջում են տալ բացատրություններ՝ ի՞նչ ուղղությամբ են շարժվում, ի՞նչ նպատակով և ի՞նչ են տեղափոխում, փորձում են իրականացնել մեքենաների ապօրինի խուզարկություններ, սպառնում են: Այդ մասին ասվում է Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանի հրապարակած լրացուցիչ փաստահավաք աշխատանքների արդյունքների վերաբերյալ հայտարարության մեջ։

4 Июнь 2021 - 14:04 AMT
Ситуация в приграничных населенных пунктах Гегаркуникской области Армении продолжает оставаться напряженной. Азербайджанские посты находятся вблизи возвышенностей Верин Шоржи. Вторгшиеся 12 мая на территорию Армении азербайджанцы начали проводить инженерные работы, задействовали технику и прокладывают дорогу, соединяющую их посты.
Глава общины Верин Шоржа Артем Ераносян сообщил, что на холмах находятся пастбища, куда сельчане выводят скотину на выпас, они перестали пасти скот на склоне этой горы, потому что там на постах разместились азербайджанцы. Жители вынужденно гоняют скот в сторону Шоржи, предпочитая не идти в сторону границы, пишет «ФактИнфо».
Ераносян не знал о зафиксированных омбудсменом Армении инцидентах. В частности, омбудсмен Армении Арман Татоян сообщил, что 3 июня поступили тревожные звонки о том, что несколько десятков вооруженных азербайджанских военных периодически спускаются, в том числе и на машинах, в сторону пастбищ села Верин Шоржа общины Варденис, где находятся хлева и где сельчане пасут свой скот. Они ведут себя цинично, угрожают жителям сел, бряцая оружием.
Глава села, в свою очередь, сообщил, что на холмах Вардениса размещены деревянные времянки, которые построили жители, азербайджанцы разместились выше этих домов. «В 400-500 метрах, они явились и сидят на постах. Жители Вардениса держат там свой скот. Эта местность равнинная, откуда непосредственно поднимаешься в гору; они находятся очень близко», – сказал глава общины Верин Шоржа.
Он сообщил, что азербайджанская сторона уже задействовала технику, чтобы начать строительство для организации передвижения азербайджанских ВС.
«До недавнего времени технику там не замечали. Теперь же азербайджанцы передвигаются по плато на машинах. Наблюдается движение, работает трактор. Все это мы хорошо замечаем, раньше этого не был. Азербайджанцы задействовали технику, прокладывают дорогу, чтобы на машинах беспрепятственно передвигаться с одного поста на другой. До сих пор машин не замечали. Их посты расположены близко друг от друга – 500 метров, 1 км, разместили посты там, где сочли удобным», – рассказал он.
Азербайджанцы с позиций, которые отобрали для себя, где разместились и даже затеяли строительство, держат под прицелом возвышенность. С высоты виднеется и озеро Севан. Верин Шоржа находится на высоте 2430 метров.